1. Chwilówki online
  2. >
  3. Porady
  4. >
  5. BIK: system umożliwi blokowanie wzięcia pożyczki online

BIK: system umożliwi blokowanie wzięcia pożyczki online

bik

Powstanie system, który umożliwi nam zastrzeżenie, że nie chcemy brać żadnych kredytów ani pożyczek – ogłosiło Biuro Informacji Kredytowej. W ten sposób będzie można ochronić się przed ryzykiem wykorzystania osobistych danych do wyłudzania pieniędzy na nasze nazwisko. Dotyczyć to będzie m.in. szybkich pożyczek online, które wymagają minimum formalności.

Dane personalne w niebezpieczeństwie

Ujawnione przez Ministerstwo Cyfryzacji 12 sierpnia anomalie, związane z pobieraniem przez kancelarie komornicze danych z bazy PESEL, zaniepokoiły Polaków. Zaistniało ryzyko, że osobiste informacje prawie półtora miliona obywateli mogły zostać przejęte przez osoby niepowołane. Takie dane, jak np. imię, nazwisko, PESEL czy numer i seria dowodu osobistego wykorzystywane są w procedurach pobierania kredytów i pożyczek. Dysponując nimi, oszuści są w stanie podjąć pożyczkę na nasze nazwisko, bez naszej wiedzy.

Credit freeze – zamrożone dane

Biuro Informacji Kredytowej zapowiedziało opracowanie systemu, który pozwoliłby klientom zastrzec, że nie chcą brać kredytów i pożyczek, tak zwane credit freeze. Według prezesa BIK, Mariusza Cholewy, pomysł jest pozytywnie opiniowany przez banki i firmy pożyczkowe. One również tracą na przypadkach wyłudzania pożyczek na podstawie fałszywych danych.

Im mniej formalności, tym większa szansa oszustów

Wyciek danych osobistych z bazy PESEL jest szczególnie niebezpieczny w kontekście szybkich pożyczek internetowych. Pożyczki online wyróżniają się bowiem tym, że ich pobranie wiąże się z minimum formalności i można wnioskować o nie za pośrednictwem komputera. Oszust dysponujący cudzymi danymi osobistymi może więc bez trudu wyłudzić pożyczkę online.

Alert SMS na straży naszych danych

System credit freeze, który byłby w stanie blokować takie próby wyłudzenia, mógłby być wprowadzony w życie po upływie około roku. Konieczne jest ustalenie licznych kwestii techniczno-prawnych, na przykład w którym momencie BIK miałby informować bank lub firmę, że klient wpisany jest do systemu. Już teraz działa natomiast usługa Alert, która informuje drogą SMS-ową o tym, że ktoś składa wniosek o kredyt na nasze dane. Usługa jest płatna, ale zdaniem prezesa BIK, cieszy się ogromnym zainteresowaniem obywateli.

Jak sprawdzić, czy ktoś pytał o nasz PESEL?

Bezpłatnych informacji o tym, czy jakaś firma lub bank poszukiwały o nas informacji na podstawie numeru PESEL udziela natomiast Krajowy Rejestr Długów. Informacje o tym, jakie nasze dane znajdują się w bazie PESEL i jakie instytucje się po nie zwracały, sprawdzić można w Ministerstwie Cyfryzacji. Aby to zrobić, należy złożyć do Ministerstwa wniosek elektroniczny podpisany profilem zaufanym, lub wysłać wypełniony i podpisany wniosek na adres Ministerstwo Cyfryzacji, Departament Ewidencji Państwowych, ul. Królewska 27, 00-060 Warszawa, z dopiskiem SRP.

Autor: Emilia Rudzka

Biografia: Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Copywriter z kilkuletnim doświadczeniem. Kreatywna dusza, która mocno stąpa po ziemi, ceniąc sobie rzetelność informacji. Robię to, co lubię i sprawia mi przyjemność — piszę dla swoich Czytelników. Stale się rozwijam, zdobywając nowe umiejętności oraz poszerzając swoje horyzonty. W wolnym czasie najchętniej siadam na rower i podążam przed siebie lub uciekam na łono natury, oddając się górskim wędrówkom.