1. Chwilówki online
  2. >
  3. Porady
  4. >
  5. Co o firmie pożyczkowej mówią certyfikaty?

Co o firmie pożyczkowej mówią certyfikaty?

Co o firmie pożyczkowej mówią certyfikaty?

Opinia społeczeństwa na temat szybkich pożyczek w firmach pozabankowych uległa diametralnej zmianie na przestrzeni kilku ostatnich lat. Firmy pożyczkowe zaczęły być postrzegane jako instytucje wiarygodne, zaś coraz większa liczba klientów korzystających z ich produktów finansowych sprawia, że nieufność wobec nich została przełamana. Dużo o wiarygodności takich firm mówią certyfikaty, którymi często firmy pożyczkowe chwalą się na swoich stronach internetowych. Czy takie wyróżnienia przedstawiają jakąkolwiek wartość dla przeciętnego pożyczkobiorcy?

Certyfikaty a nagrody

Tak, jak każdy uczestnik rynku, tak i firmy pożyczkowe nieustannie dążą do tego, by ciągle podnosić jakość usług oraz profesjonalizm. Nie tylko zdobywa to zaufanie obecnych pożyczkobiorców, ale i przyciąga nowych, którzy zwracają uwagę zarówno na finansowe warunki udzielenia pożyczki, jak i na swoje bezpieczeństwo. Dlatego zwracają uwagę na to, czy i przez kogo firmy pożyczkowe są wyróżniane.

Aktualnie najbardziej liczącymi się nagrodami w branży pożyczek pozabankowych są: nagroda Loan Magazine, Laur Konsumenta oraz Gwiazda Obsługi Klienta. Są to nagrody bądź przyznawane przez jury konkursowe, bądź przez samych konsumentów i świadczą bardziej o warunkach finansowych, niźli rzeczywistej wiarygodności firmy. Owszem, nagroda przyznana przez pożyczkobiorców świadczy o firmie pożyczkowej bardzo dobrze i jest najlepszym przejawem dobrych doświadczeń z konkretną instytucją. Niewiele mówią jednak o funkcjonowaniu firmy „od środka” oraz formalnej stronie pożyczania. Te kwestie poruszane są przez certyfikaty – dostanie go każda firma, która spełni zakładane wymogi i utrzyma je w okresie swojego funkcjonowania. Przyznawane są one przez instytucje współpracujące lub nadzorujące: BIG lub KRD. Dwoma najbardziej znanymi certyfikatami są: Firma Wiarygodna Finansowo oraz Rzetelna Firma.

Firma Wiarygodna Finansowo, czyli jaka?

Certyfikat Firma Wiarygodna Finansowo przyznawana jest przez BIG InfoMonitor. W ten sposób honoruje on instytucje współpracujące, które w swojej działalności wykazały się rzetelnością, uczciwością i, przede wszystkim, doskonałą sytuacją finansową. O przyznanie takiego certyfikatu wnioskuje sama firma pożyczkowa, choć oczywiście ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje BIG. Pożyczkodawca musi jednak spełniać konkretne warunki, tj. prowadzić swoją działalność przez co najmniej pół roku, nie posiadać żadnych zaległości finansowych oraz dokonać opłaty rejestracyjnej.

Biorąc pod uwagę powyższe wytyczne, można dojść do wniosku, że pożyczkobiorca nie odniesie żadnych korzyści z faktu, iż instytucja pożyczkowa takowy certyfikat posiada. Nie jest to bowiem wyznacznik atrakcyjności pożyczek, ale za to poświadcza, iż firma taka nie jest nastawiona na oszustwo i wyłudzenie pożyczek. Dobra kondycja firmy i długi czas działania na rynku sprawia, że jej dotychczasowe działanie musiało być nastawione na uczciwe i rzetelne udzielanie pożyczek, nie zaś na szybki, ale zupełnie nieetyczny zysk. Przykładem takiej firmy jest np. NetCredit.

Certyfikat Rzetelna Firma – kodeks moralny firm pożyczkowych

Rzetelna Firma, przyznawana przez Krajowy Rejestr Długów, jest certyfikatem o zdecydowanie szerszym zakresie i wymaganiach stawianych przyszłym posiadaczom tego dokumentu. W odróżnieniu od certyfikatu Firma Wiarygodna Finansowo to świadectwo nie ocenia tylko stabilności finansowej, ale też odpowiedzialność w pożyczaniu oraz dbałość o bezpieczeństwo swoich klientów. Aby otrzymać ten certyfikat, należy kierować się więc istotnymi wartościami etycznymi. Kodeksem każdego pożyczkobiorcy legitymującego się odznaczeniem Rzetelna Firma powinno być: stawianie celów dodatkowych i pozamaterialnych, szacunek do klienta oraz jego sytuacji życiowej, uczciwe traktowanie pracowników firmy i niezmuszanie ich do etycznych zachowań w celu osiągnięcia zysku, prowadzenie działalności społecznej oraz dbałość o rozwój zrównoważony.

Dla pożyczkobiorcy najważniejszy jest fakt, iż firma, której raz został przyznany certyfikat Rzetelna Firma, nie może spocząć na laurach. KRD prowadzi bowiem ciągłe kontrole jakości i może wycofać odznaczenie, jeśli uzna, że instytucja pożyczkowa nie wypełnia już założeń kodeksu. Pożyczkodawcą, który może pochwalić się takim dokumentem jest między innymi Pożyczka Plus.

Certyfikat Etyczny KPF

W podobny sposób do moralności pożyczkowej podchodzi Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych, która przyznaje Certyfikat Etyczny. Aby go otrzymać, firma pożyczkowa musi przestrzegać Zasad Dobrych Praktyk i pozytywnie przejść weryfikację Komisji Etyki działającej przez KPF. Dla pożyczkobiorców jest o znak, iż wyróżniona instytucja aktywnie przeciwdziała powstawaniu spirali zadłużenia, sumiennie wypełnia wszystkie obowiązki narzucane przez prawo i nie prowadzi działalności opartej wyłącznie na strategii nastawionej na jak największy zysk, nieważne jakim kosztem.

Odpowiedzialność własna pożyczkobiorcy?

Certyfikaty są oczywiście ważnymi elementami całokształtu i powinno się zwracać na nie uwagę. Niektórym pożyczkobiorcom może jednak nie spodobać się fakt, iż firmy rzetelne i posługujące się takimi odznaczeniami mogą nie udzielić pożyczki osobie, która nie ma możliwości realnej spłaty zobowiązania. Choć odrzucenie wniosku pożyczkowego może być trudną do przełknięcia pigułką, to w dłuższej perspektywie przyniesie korzyść, a nawet uchroni przed naprawdę poważnymi konsekwencjami.

Autor: Emilia Rudzka

Biografia: Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Copywriter z kilkuletnim doświadczeniem. Kreatywna dusza, która mocno stąpa po ziemi, ceniąc sobie rzetelność informacji. Robię to, co lubię i sprawia mi przyjemność — piszę dla swoich Czytelników. Stale się rozwijam, zdobywając nowe umiejętności oraz poszerzając swoje horyzonty. W wolnym czasie najchętniej siadam na rower i podążam przed siebie lub uciekam na łono natury, oddając się górskim wędrówkom.