1. Chwilówki online
  2. >
  3. Porady
  4. >
  5. Podatek od instytucji bankowych dla firm pożyczkowych

Podatek od instytucji bankowych dla firm pożyczkowych

znaki zapytania

Ministerstwo Finansów powiększyło listę podmiotów gospodarczych, które mają być objęte „podatkiem bankowym”, jak jest w skrócie nazywany podatek od instytucji finansowych. Płatnikami nowej daniny mają być: banki krajowe oraz oddziały banków zagranicznych, krajowe zakłady ubezpieczeń, Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe oraz firmy pożyczkowe.

Ciągłe zmiany projektu

Podatek bankowy, który budzi sporo kontrowersji, nie ma jeszcze ustalonego ostatecznego kształtu. Posłowie PIS ciągle składają poprawki. Najpierw obniżono podstawę opodatkowania dla ubezpieczycieli z 4 miliardów złotych do 2 miliardów. Ostatnia dotyczyć ma stawki podatkowej, która została podwyższona do 0,44% z 0,39%. W zamian za to wolne od podatku miałyby być obligacje skarbu państwa. Według Ministerstwa Finansów ta poprawka nie miałaby wpływu na przychody państwa z podatku bankowego.

Podatek bankowy a firmy pożyczkowe

Początkowo eksperci byli zdziwieni wyłączeniem z opodatkowania firm pożyczkowych. Produkty przez nich oferowane są regulowane przez prawo tylko pod względem oprocentowania, nie ma regulacji dotyczących opłat czy prowizji. Są to zatem podmioty, które na relatywnie niewielkich kwotach, zarabiają z dużym zyskiem. Dodatkowo nie inwestują w zasadzie w obligacje skarbowe, zatem nie będą mały aktywów zwolnionych z opodatkowania – dla rządzących są więc źródłem wpływu.

Kto poniesie koszta?

W zamyśle rządzących instytucje finansowe powinny podzielić się swoimi zyskami z państwem. Sektor bankowy i ubezpieczeniowy jednak już zaczyna odbijać na klientach ewentualne straty spowodowane podatkiem. Można zaobserwować zmiany w rachunkach osobistych, kosztach kredytu, bardzo niskim oprocentowaniu lokat i podniesieniu stawek ubezpieczeniowych. Pieniądze do budżetu państwa nie wpłyną zatem od instytucji finansowych, ale z kieszeni obywateli.

Autor: Emilia Rudzka

Biografia: Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Copywriter z kilkuletnim doświadczeniem. Kreatywna dusza, która mocno stąpa po ziemi, ceniąc sobie rzetelność informacji. Robię to, co lubię i sprawia mi przyjemność — piszę dla swoich Czytelników. Stale się rozwijam, zdobywając nowe umiejętności oraz poszerzając swoje horyzonty. W wolnym czasie najchętniej siadam na rower i podążam przed siebie lub uciekam na łono natury, oddając się górskim wędrówkom.