1. Chwilówki online
  2. >
  3. Porady
  4. >
  5. Koniec lichwiarskich pożyczek? Rząd: będą zmiany

Koniec lichwiarskich pożyczek? Rząd: będą zmiany

polska flaga

Ministerstwo Sprawiedliwości właśnie zapowiedziało zmiany w prawie, które mają zakończyć działalność lichwiarskich pożyczek.

Lichwiarskie pożyczki to nie fikcja, a ich ofiarą padają przeważnie osoby starsze, ufne, czy nieposiadające odpowiedniej wiedzy. Niestety, dotychczasowe narzędzia prawne nie pozwalały skutecznie walczyć z tym procederem. Jednak już wkrótce może się to zmienić – rewolucję zapowiedziało Ministerstwo Sprawiedliwości.

NIE dla lichwiarskich pożyczek!

Zmiany w prawie będą wprowadzone ze względu na bezpieczeństwo Polaków i znajdą one swoje miejsce w Kodeksie karnym. A dokładniej ma się tam pojawić zapis o odpowiedzialności karnej od 3 miesięcy do 5 lat więzienia dla:

kto w zamian za udzielone osobie fizycznej świadczenie pieniężne, niepozostające w bezpośrednim związku z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą, żąda od niej odsetek, wynagrodzenia lub jakiegokolwiek innego świadczenia pieniężnego z tytułu udzielenia świadczenia, o łącznej wartości przekraczającej równowartość należnych odsetek maksymalnych.

Czyli prawo będzie mogło zająć się każdą osobą, która żąda więcej niż dopuszczalna wysokość odsetek – obecnie jest to 10%.

Nowe prawo ma na razie dotyczyć konsumentów. Przedsiębiorcy będą dalej działać zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Autor: Emilia Rudzka

Biografia: Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Copywriter z kilkuletnim doświadczeniem. Kreatywna dusza, która mocno stąpa po ziemi, ceniąc sobie rzetelność informacji. Robię to, co lubię i sprawia mi przyjemność — piszę dla swoich Czytelników. Stale się rozwijam, zdobywając nowe umiejętności oraz poszerzając swoje horyzonty. W wolnym czasie najchętniej siadam na rower i podążam przed siebie lub uciekam na łono natury, oddając się górskim wędrówkom.