1. Chwilówki online
 2. >
 3. Porady
 4. >
 5. Do jakich informacji w BIK ma dostęp firma pożyczkowa?

Do jakich informacji w BIK ma dostęp firma pożyczkowa?

Do jakich informacji w BIK ma dostęp firma pożyczkowa?

Biuro Informacji Kredytowej jest jednym z najbardziej miarodajnych narzędzi służących do oceny ryzyka związanego z udzieleniem pożyczki konkretnemu wnioskodawcy. Bardzo ważne jest, iż jest to baza powszechna, z której korzystają banki oraz SKOKi, a od jakiegoś czasu także pozabankowe firmy pożyczkowe. Dostęp do informacji zawartych w tym rejestrze mają również osoby prywatne, które łatwo mogą sprawdzić swój wynik punktowy oraz prześledzić historię zobowiązań finansowych. Czy dostęp do takich samych informacji posiadają również instytucje kredytowe lub pożyczkowe? Jakie informacje będą widoczne, jeśli zechcemy zaciągnąć pożyczkę?

Raporty BIK na żądanie instytucji

Banki i firmy pożyczkowe, które współpracują z BIK, dostosowują sposób prezentacji danych do swoich własnych systemów informatycznych oraz potrzeb. Nie korzystają z niego jednak dowolnie – zapytanie kierowane do Biura Informacji Kredytowej wystosowywane jest wyłącznie w momencie, w którym ktoś stara się o uzyskanie kredytu lub pożyczki. Instytucja pożyczkowa w raporcie zwrotnym z BIK uzyskuje:

 • dane dotyczące aktualnych zobowiązań finansowych wnioskodawcy;
 • historię kredytową z ostatnich 5 lat;
 • ocenę punktową według wewnętrznej skali BIK;
 • informacje z BIG InfoMonitor, jeżeli instytucja finansowa życzy sobie uzyskać informacje dotyczące zaległości w spłacie zobowiązań.

Bardzo szczegółowe informacje na temat pożyczkobiorców

Wymienione we wcześniejszym akapicie dane z raportu BIK mają służyć instytucjom finansowym jako narzędzie pomagające ustalić nie tylko wiarygodność, ale i zdolność kredytową. Docelowo ma to pozwolić na jak dokładniejsze dokonanie analizy. Dlatego też informacje muszą być na tyle szczegółowe, na ile pozwala prawo. W związku z tym bank lub firma pożyczkowa wejdzie w posiadanie następujących informacji:

 • całkowite zadłużenie wnioskodawcy we wszystkich bankach oraz instytucjach pozabankowych;
 • wysokość przeterminowanych zobowiązań;
 • ilość i wysokość przeterminowanych rat w przeszłości;
 • rodzaje kredytów lub pożyczek, które zaciągał wnioskodawca;
 • inne niezapłacone, inne niż kredytowe, zobowiązania.

W zamian za dostęp do tych informacji instytucja finansowa ma obowiązek miesięcznie przekazywać wszystkie, nawet szczegółowe informacje kredytowe i pożyczkowe powstałe w ich bazie oraz raz w tygodniu informacje dotyczące nowych oraz zamkniętych zobowiązań.

Zapytania kredytowe – jakie informacje są widoczne dla pożyczkodawcy?

Na bieżąco natomiast rejestrowane są zapytania kredytowe wystosowywane do bazy BIK przez instytucje pożyczkowe. Jest to odnotowywane za każdym razem, kiedy bank lub instytucja pożyczkowa zechce dowiedzieć się czegoś więcej o swoim potencjalnym kliencie. Czy w związku z tym, zobaczy również to, że klient złożył wnioski o taki sam kredyt do innych, konkurencyjnych instytucji?

Pomimo tego, że BIK dysponuje takimi informacjami, nie do końca udostępnia je instytucjom współpracującym. Bank lub firma pożyczkowa oczywiście będzie widzieć, że złożono zapytanie kredytowe do BIK o tę samą osobę, nie otrzyma jednak informacji, jaka instytucja je złożyła. Dowie się natomiast, jakie były szczegóły zobowiązania, o które wnioskowano – kwotę, walutę oraz rodzaj, oraz to kiedy takie zapytanie wpłynęło. Będąc w posiadaniu takich informacji, bank może porównać je z informacjami o tym, o jaką pożyczkę wnioskował klient w ich placówce i prawdopodobnie wysnuje wniosek, że w poprzednich instytucjach spotkał się z odmową.

Oczywiście wcale nie musi tak być – pożyczkobiorca może być niezdecydowany i złożyć wnioski w wielu instytucjach, ale wiele zapytań raczej nie świadczy o nim dobrze i warto tego unikać, zwłaszcza jeśli w najbliższej przyszłości ma się w planach zaciągnięcie kredytu hipotecznego – BIK gromadzi zapytania kredytowe z ostatnich 12 miesięcy.

Warto inwestować w dobry BIK

W bazie BIK znajdą się wszyscy konsumenci, którzy kiedykolwiek mieli do czynienia z jakąkolwiek formą kredytowania, nawet jeśli były to tylko zakupy na raty. Nie każdy jednak chce widnieć w tej bazie i ma do tego ustawowe prawo. Zgodnie z przepisami, kredyto- lub pożyczkobiorca może żądać zaprzestania przetwarzania danych osobowych i ich udostępniania Biurze Informacji Kredytowej. Może to nastąpić już po wygaśnięciu zobowiązania i tylko w przypadku, w którym wszystko uregulowane było terminowo.

W dłuższej perspektywie takie postępowanie pozbawione będzie sensu. W końcu dobra i długa historia kredytowa jest sprzymierzeńcem osoby starającej się o finansowanie. Klient sumiennie spłacający swoje zobowiązania nie będzie stanowić klienta obciążonego wysokim ryzykiem – istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo tego, że podobnie będzie postępować w przyszłości. Jest to ważne szczególnie w obliczu informacji, że dane osobowe klienta, który nie spłacał zobowiązania, mogą być przetwarzane bez jego zgody nawet przez okres 5 lat.

Autor: Emilia Rudzka

Biografia: Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Copywriter z kilkuletnim doświadczeniem. Kreatywna dusza, która mocno stąpa po ziemi, ceniąc sobie rzetelność informacji. Robię to, co lubię i sprawia mi przyjemność — piszę dla swoich Czytelników. Stale się rozwijam, zdobywając nowe umiejętności oraz poszerzając swoje horyzonty. W wolnym czasie najchętniej siadam na rower i podążam przed siebie lub uciekam na łono natury, oddając się górskim wędrówkom.