1. Chwilówki online
 2. >
 3. Porady
 4. >
 5. Firmy oddłużeniowe – czy warto z nich korzystać?

Firmy oddłużeniowe – czy warto z nich korzystać?

Firmy oddłużeniowe – czy warto z nich korzystać?

Statystyki Biura Informacji Kredytowej i BIG InfoMonitor są zatrważające – dłużników z roku na rok przybywa. W roku 2017 było ich 2,5 miliona z łączną sumą zaległości sięgającą ponad 63 miliardów złotych. Choć większą część długu stanowią zobowiązania związane z kredytami hipotecznymi, znaczny udział mają również pożyczki online. Niezależnie od rodzaju zobowiązania, część dłużników decyduje się skorzystać z pomocy firm oddłużeniowych, które mają pomóc im jak najszybciej pozbyć się finansowego balastu. Jednakże rosnąca liczba takich instytucji może być podstawą zakwestionowania ich skuteczności i profesjonalizmu. Czy rzeczywiście dłużnik może dzięki nim sprawniej rozwiązać swoje problemy finansowe?

Jakie usługi mogą zaoferować firmy oddłużeniowe?

Firma oddłużeniowa ma za zadanie niejako wypracować indywidualny plan wyjścia z długów, skrojony pod konkretnego klienta i jak najbardziej dopasowany do jego sytuacji i struktury długów. Opracowaniem strategii zajmują się analitycy finansowi i prawni, którzy mogą korzystać z różnych instrumentów dozwolonych prawnie. Najczęściej są to:

 • Restrukturyzacja zadłużenia;
 • Zmniejszenie rat spłacanego zadłużenia;
 • Umorzenie części długu;
 • Umorzenie odsetek od kapitału.

Czy firma oddłużeniowa rzeczywiście jest konieczna?

Trzeźwe spojrzenie na działalność takich firm każde zastanowić się, czy ich działania rzeczywiście są nadzwyczajne i niedostępne dla przeciętnego dłużnika. Większość wykonywanych przez firmę oddłużeniową czynności mogłyby być wykonane przez niego samego (pomijając oczywiście ich skuteczność). Dlaczego więc większość dłużników po takie rozwiązania nie sięga?
Największym problemem jest tutaj brak wiedzy odnośnie tego, jakie ma się prawa i możliwości jako dłużnik. Statystyczny Polak, zanim jeszcze stanie się dłużnikiem, nie zajmuje się finansowymi kruczkami prawnymi oraz odpowiednimi procedurami postępowania. Jeżeli już popadnie w długi i chciałby zacząć działać, jego pole manewru może być ograniczone. Pojawia się tu bowiem drugi problem, czyli ograniczony dostęp do tej wiedzy. Nawet w dobie Internetu, informacje, do których dłużnik może mieć dostęp, zazwyczaj bywają niepewne, błędne lub posiadające sporo luk. Co więcej, osoba zadłużona może po prostu nie mieć możliwości tych informacji zweryfikować. W firmie oddłużeniowej pracują specjaliści, którzy nie tylko mają pełni wiedzy i umieją z niej skorzystać, ale również ciągle aktualizują ją wraz ze zmieniającymi się przepisami i praktykami finansowymi.
Ponadto, każdy dłużnik musi liczyć się z tym, że zazwyczaj stoi na pozycji podrzędnej względem instytucji, z którą chciałby negocjować: firmy windykacyjnej, banku itp. Wierzyciel jest więc stroną silniejszą, która ma większą siłę przebicia i przeforsowania swoich argumentów. Firma oddłużeniowa może prowadzić negocjacje skuteczniejsze, ma większe znajomości, tzw. dojścia, ale też swoją powagą może zagwarantować wierzycielowi pewniejszą spłatę długu, w związku z czym ten skłonny jest iść na większe ustępstwa, nagięcie przepisów (nie mylić z łamaniem prawa), ustanowienie wyjątków.

Czy oddłużenie jest dla dłużnika opłacalne?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeliby mierzyć opłacalność tylko za pomocą cyferek i ponoszonych kosztów, należałoby powiedzieć „nie”. Usługi firm oddłużeniowych kosztują i to niemało (czasami nawet kilka tysięcy złotych), zwłaszcza w przypadku firm, które cechują się wyjątkowo wysoką skutecznością. W ogólnym rozrachunku dług się więc powiększa. Może być również problem z dostępnością takiej usługi. Zazwyczaj bywa tak, że jeśli dłużnik wejdzie w posiadanie dodatkowych środków pieniężnych, woli je wpłacić na poczet długu niż oddać firmie oddłużeniowej.
Ale – biorąc pod uwagę skutki długofalowe – jeśli firma pomoże pozbyć się długu, uchroni to dłużnika przed popadnięciem w jeszcze większą ruinę finansową, powiększaniem się zadłużenia w czasie i nierozsądnymi krokami (np. zaciągnięciem wyjątkowo niekorzystnej pożyczki z podejrzanego źródła). Co więcej, jeśli firmie oddłużeniowej uda się sprawnie wprowadzić restrukturyzację długu, dłużnik może mieć miesięcznie więcej wolnych środków finansowych, nawet jeżeli po podliczeniu wszystkich kosztów, zapłaci więcej. Jest to korzystne szczególnie wtedy, gdy firma oddłużeniowa pobiera odpowiednie wynagrodzenie dopiero po rozwiązaniu sprawy.

Oddłużanie nie tylko instytucjonalne

Dobra firma pożyczkowa oprócz pomocy prawnej i w kontaktach z różnymi instytucjami, będzie się starała dokładnie poznać strukturę budżetu klienta i uwzględnić go w planie działania. Pomoże także w racjonalnym zarządzaniu pieniędzmi oraz oszczędzaniu. Będzie to więc korzyść niejednorazowa.

Dłużnik nie jest zwolniony z rozsądku. Czego należy unikać?

Nie wszystkie firmy oddłużeniowe są przyjazne klientom i uczciwe. Część z nich jest nastawiona na zarobek wynikający z jak najmniejszych nakładów działań. Czerwona lampka powinna zapalić się, jeśli firma oddłużeniowa:

 • Nie proponuje nic poza napisaniem odpowiednich pism . W dzisiejszych czasach wzory takich pism do banku czy komornika są dostępne w Internecie, dłużnik może więc napisać je sam lub, jeżeli ma wątpliwości, skorzystać z darmowych dyżurów prawnych, odbywających się najczęściej w Urzędzie Miasta, a nawet w niektórych prywatnych kancelariach;
 • Żąda wysokich opłat wstępnych, ale nie przedstawia konkretnego planu postępowania;
 • Nigdzie nie można znaleźć informacji o firmie, opinii klientów o niej. Niestety, aby prowadzić firmę oddłużeniową nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego ani licencji. Dobrze więc sprawdzić wcześniej, kto pracuje w takiej instytucji i jakie mają doświadczenie;
 • Firma oddłużeniowa prowadzi swoją działalność wyłącznie online;
 • Pojawiają się obietnice, że rozwiązanie problemów zostanie załatwione w ciągu kilku dni.

Autor: Emilia Rudzka

Biografia: Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Copywriter z kilkuletnim doświadczeniem. Kreatywna dusza, która mocno stąpa po ziemi, ceniąc sobie rzetelność informacji. Robię to, co lubię i sprawia mi przyjemność — piszę dla swoich Czytelników. Stale się rozwijam, zdobywając nowe umiejętności oraz poszerzając swoje horyzonty. W wolnym czasie najchętniej siadam na rower i podążam przed siebie lub uciekam na łono natury, oddając się górskim wędrówkom.