1. Chwilówki online
  2. >
  3. Porady
  4. >
  5. Gang wyłudzaczy pożyczek rozbity

Gang wyłudzaczy pożyczek rozbity

pusty portfel

Policja zatrzymała czterech mężczyzn, którzy posługując się kradzionymi i fikcyjnymi dokumentami, wyłudzili około 80 pożyczek, których łączną kwota szacowana jest na kilkaset tysięcy złotych. Poza tą działalnością członkowie szajki zawierali również umowy z firmami telekomunikacyjnymi. Policja zabezpieczyła 350 dokumentów tożsamości.

Mechanizm działania szajki

Każdy z podejrzanych miał określony zakres działań. Pierwszy z mężczyzn zdobywał dokumenty potwierdzające tożsamość: dowody osobiste, paszporty, prawa jazdy oraz różnego rodzaju legitymacje. Dokumenty te były kradzione właścicielom lub przez nich zagubione, co ważne nie mogły być zgłoszone do zastrzeżenia – takie dowody tożsamości są bezużyteczne. Podejrzany zamawiał również fikcyjne dokumenty, czyli zawierające prawdziwe zdjęcie i fałszywe dane osobowe. Tak przygotowane dowody tożsamości przekazywał dwóm mężczyznom, którzy na podstawie zawartych tam danych, zakładali konta bankowe, a następnie je uwierzytelniali – tak, by przeszły weryfikację przed udzieleniem pożyczki krótkoterminowej. Ostatni z podejrzanych zajmował się zawieraniem umów z pożyczkodawcami i operatorami usług telekomunikacyjnych, robił wyłącznie to za pośrednictwem Internetu. Widać zatem, jak niewielka grupa sprawnie działających osób może być przyczyną olbrzymich strat finansowych.

Banki wpadają we własne sidła

Procedura potwierdzania tożsamości przelewem z innego konta należącym do tej samej osoby pozwala na szybkie zakładanie rachunku bankowego przez Internet. Miało to zachęcać klientów to bankowości elektronicznej (brak konieczności pojawiania się w placówce czy wizyty kuriera), jednak służy to również oszustom, którzy multiplikują rachunki bankowe i wykorzystują je do wyłudzeń pożyczek, fałszywych aukcji internetowych, zawierania fikcyjnych umów abonamentowych, a także prania brudnych pieniędzy.

Procedurą zainteresowała się Komisja Nadzoru Finansowego, która wydała rekomendację, by potwierdzony przelewem z innego banku nowy rachunek nie mógł służyć do zakładania i uwierzytelniania kolejnych kont. Ponieważ banki nie są w stanie weryfikować takich przelewów, przewiduje się, że będą powoli wycofywać się z takiego sposobu zakładania rachunku. Co istotne takie posunięcie utrudni życie oszustom, jednak potrzebne są szersze działania, które pozwolą placówkom bankowym i firmom pożyczkowym na weryfikacje prawdziwości dokumentów tożsamości.

Uwaga konsumencie!

Banki i firmy pożyczkowe starają się czasem przerzucić odpowiedzialność za powstały dług na osobę, której dane widnieją na dokumencie. Często takie zobowiązanie przekazują również firmom windykacyjnym. Nie można wówczas zakładać, że to pomyłka, bo nie zgadzają się wszystkie dane osobowe. Konieczne jest wtedy udanie się na policję jako osoba poszkodowana i należy zgłosić próbę wyłudzenia pieniędzy. Bierne czekanie i ewentualne późniejsze wyjaśnienie sprawy może kosztować nas wiele zdrowia i pieniędzy.

Autor: Emilia Rudzka

Biografia: Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Copywriter z kilkuletnim doświadczeniem. Kreatywna dusza, która mocno stąpa po ziemi, ceniąc sobie rzetelność informacji. Robię to, co lubię i sprawia mi przyjemność — piszę dla swoich Czytelników. Stale się rozwijam, zdobywając nowe umiejętności oraz poszerzając swoje horyzonty. W wolnym czasie najchętniej siadam na rower i podążam przed siebie lub uciekam na łono natury, oddając się górskim wędrówkom.