1. Chwilówki online
 2. >
 3. Porady
 4. >
 5. Godziny sesji bankowych – gdzie najszybciej otrzymam pożyczkę?

Godziny sesji bankowych – gdzie najszybciej otrzymam pożyczkę?

Godziny sesji bankowych – gdzie najszybciej otrzymam pożyczkę?

W wielu dziedzinach życia zwracamy uwagę na to, kiedy wysłany przelew bankowy dotrze na konto odbiorcy. Czas zaksięgowania pieniędzy na koncie ma znaczenie również w przypadku pożyczek online – w końcu zaciągamy je przeważnie wtedy, kiedy dotknie nas paląca potrzeba finansowa. By wiedzieć, kiedy można spodziewać się przelewu z pożyczką, dobrze jest uzbroić się w wiedzę o tym, w jaki sposób księgowane są transakcje na kontach bankowych i od czego jeszcze zależy czas otrzymania przelewu od firmy pożyczkowej.

Godziny sesji bankowych ELIXIR – dlaczego są takie ważne?

Każdy bank pracuje zgodnie z pewnym ustalonym harmonogramem. Zapewnia to porządek prac bankowych i uniknięcie przelewów niewysłanych, pomylonych lub nawet zdublowanych. Harmonogram ten polega na wyznaczeniu systemu przyjmowania i przesyłania przelewów wyłącznie w określonych terminach – stosuje się sesje wychodzące, jak też przychodzące. W ten sposób, zlecenie przelewu ELIXIR jest oczywiście przyjmowane do realizacji, ale przelew ten opuści bank w najbliższej sesji wychodzącej, wraz z innymi nagromadzonymi do tego czasu zleceniami przelewów. Czas otrzymania przelewu zależy od:

 • godziny pierwszej sesji wychodzącej po zleceniu przelewu,
 • godzin sesji rozrachunkowych Krajowej Izby Rozliczeniowej Narodowego Banku Polskiego
 • godzin następującej po tym sesji przychodzącej w banku odbiorcy

Kiedy otrzymam pożyczkę?

Przedstawmy system organizacji pracy banków na konkretnym przykładzie. Przyjmijmy, że zaciągamy pożyczkę w firmie, która posiada konto tylko w jednym banku, BZ WBK, w którym sesje wychodzą realizowane są o godzinie 8:15, 12:15 i 14:45 (w większości banków godziny te wyglądają podobnie). My sami posiadamy konto w banku PKO, w którym przelewy przychodzące księgowane są w godzinach 11:30, 15;10 i 17:30.  Po drodze musimy wciąż jeszcze pod uwagę godziny rozrachunkowe Krajowej Izby Rozliczeniowej 10:30-11:00, 14:30-15:00 oraz 17:00-17-30. Jeśli firma pożyczkowa zleci przelew o godzinie 11:00, to przelew opuści bank dopiero o godzinie 12:15. Po tym, zakwalifikuje się na sesję rozrachunkową KIR w godzinach 14:30, a następnie na najbliższą sesję przychodzącą w naszym banku, czyli na 15:10. Z tego rachunku wynika, że dojście do nas pieniędzy zajmie aż 4 godziny.

Jeśli zaś zaciągniemy pożyczkę np. o godzinie 17:00 i wtedy firma pożyczkowa wyśle pieniądze, bank opuszczą one dopiero następnego dnia o godzinie 8:15, a u nas zostaną zaksięgowane dopiero o godzinie 11:30. To relatywnie dużo czasu, zwłaszcza, że godziny sesji bankowych mają zastosowanie również do przelewu weryfikacyjnego, w którym należy potwierdzić swoją tożsamość (jeśli chcemy to pominąć, warto zapoznać się z pożyczkami bez przelewu weryfikacyjnego).

Wiele kont bankowych – pożyczkę otrzymamy natychmiast

Firmy pożyczkowe zdają sobie sprawę z tego, że ograniczony zakres księgowania transakcji bankowych może stanowić niedogodność dla pożyczkobiorców. Dlatego też, wiele z nich posiada konta bankowe w kilku, a nawet kilkunastu bankach. Dzięki temu, mogą one wysłać kwotę pożyczki z takiego banku, w którym również klient posiada swoje konto, więc zarówno wypłata pożyczki jak i przelew weryfikacyjny będzie zaksięgowany od razu, co znacznie skróci czas uzyskania pożyczki i zapewni czas otrzymania pieniędzy jeszcze tego samego dnia, nawet jeśli wniosek wyślemy wieczorem.

Bankami cieszącymi się największą popularnością wśród firm pożyczkowych są Alior Bank, BZ WBK, mBank, Millennium Bank i PKO BP. Niemniej jednak, można uznać, że właściwie wszystkie największe banki w Polsce obsługują transakcje pożyczkowe – każdy może więc znaleźć odpowiadającą sobie firmę. To, w jakich bankach dana firma posiada konto można sprawdzić na jej stronie internetowej (to dość popularne pytanie) lub skorzystać z opisów w rankingu chwilówek online, który tę kwestię uwzględnia na jednym z pierwszych miejsc.

Poniżej przedstawiamy małą ściągę dotyczącą popularnych pożyczkodawców:

 • Filarum: PKO BP, BZ WBK, PeKaO, Millennium Bank, Alior Bank, mBank
 • ExtraPortfel: PKO BP, BZ WBK, PeKaO, Millennium Bank, Alior Bank, mBank, Getin Noble Bank, Kredyt Bank, Wschodni Bank Cukrownictwa, Nordea Bank
 • POLOżyczka: PKO BP, BZ WBK, PeKaO S.A., Millennium Bank, Alior Bank, mBank, Getin Noble Bank, Kredyt Bank, ING Bank, Bank Ochrony Środowiska, BGŻ, BNP Paribas, BPH, Deutsche Bank Polska, Idea Bank, Inteligo, Invest Bank, Credit Agricole, Meritum Bank, Multibank, Raiffeisen Bank, Toyota Bank, VW Bank
 • Wandoo: PKO BP, BZ WBK, PeKaO, Millennium Bank, Alior Bank, mBank
 • Vivus: PKO BP, PeKaO, Millennium Bank, Alior Bank, Getin Noble Bank
 • Wonga: PKO BP, BZ WBK, PeKaO, Millennium Bank, Alior Bank, mBank, Getin Noble Bank, ING Bank, Bank Ochrony Środowiska, BGŻ, BNP Paribas, BPH, Deutsche Bank Polska, FM Bank, Idea Bank, Inteligo, Invest Bank, Credit Agricole, Meritum Bank, Multibank, Bank Pocztowy, Raiffeisen Bank, Toyota Bank, VW Bank

Przelewy ekspresowe Blue Media

Niektóre firmy poszły o krok dalej i podpisały umowę z firmą Blue Media S.A., która oferuje błyskawiczne przelewy niezależnie od tego, pomiędzy jakimi bankami są one realizowane. Obecnie, tego typu sposób wypłaty pożyczki można spotkać między innymi w firmach Miloan, Ekassa czy SuperGrosz. W ten sam sposób można dokonać również weryfikacji, jak i spłaty pożyczki. Trzeba pamiętać jednak o tym, że w przypadku weryfikacji klienta przez Blue Media, kwota przelewu nie będzie wynosić 1 grosza, a 1 złoty.

Autor: Emilia Rudzka

Biografia: Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Copywriter z kilkuletnim doświadczeniem. Kreatywna dusza, która mocno stąpa po ziemi, ceniąc sobie rzetelność informacji. Robię to, co lubię i sprawia mi przyjemność — piszę dla swoich Czytelników. Stale się rozwijam, zdobywając nowe umiejętności oraz poszerzając swoje horyzonty. W wolnym czasie najchętniej siadam na rower i podążam przed siebie lub uciekam na łono natury, oddając się górskim wędrówkom.