1. Chwilówki online
  2. >
  3. Porady
  4. >
  5. Jak sprawdzić, czy dostanę pożyczkę?

Jak sprawdzić, czy dostanę pożyczkę?

Jak sprawdzić, czy dostanę pożyczkę?

Osoby zwracające się o pomoc do firm pozabankowych, często są tymi, które spotkały się z negatywnym zaopiniowaniem wniosku kredytowego w banku. Pożyczka internetowa to zaś niejednokrotnie ratunek w ciężkiej sytuacji, w której potrzeba gotówki, a sytuacja finansowa wnioskującego pozostawia sporo do życzenia. W związku z tym pojawia się pytanie o to, czy również i w takiej firmie nie spotkamy się z odmową. Niestety, na próżno jest kierować się z tym pytaniem do pożyczkodawców. Poradą, jaką są w stanie udzielić, jest po prostu złożenie wniosku. Samodzielna ocena tej kwestii nie będzie w stu procentach miarodajna, ale możemy uzyskać lepszy pogląd na to, jak duże jest prawdopodobieństwo tego, że złożenie wniosku pożyczkowego zakończy się sukcesem.

Sprawdź swoje konto w BIK

Najlepszym sposobem na to, żeby przekonać się, czy w oczach pożyczkodawcy jesteśmy w stanie spłacić pożyczkę, jest odtworzenie analizy, jakiej poddany zostałby nasz wniosek. Jednym z tych filarów oceny możliwości finansowych jest prześledzenie spłat wcześniejszych zobowiązań finansowych zarejestrowanych w rejestrze Biura Informacji Kredytowej. Jeśli nie jesteśmy pewni tego, czy kiedykolwiek została w nim odnotowana negatywna informacja, możemy sprawdzić stan swojej historii sami. Jako konsumenci mamy ustawowe prawo do pobrania dwóch darmowych raportów na swój temat w ciągu roku (pisaliśmy o takich raportach w artykule Bezpłatne raporty BIK, BIG, KRD i ERIF – jak z nich korzystać?). Możemy więc bez ponoszenia kosztów przekonać się, czy spełniamy oczekiwania pożyczkodawcy, czy lepiej udać się od razu po tzw. pożyczkę bez BIK. Dostaniemy ją w firmach:

Przy rozpatrywaniu wniosku pożyczkowego, nie biorą one pod uwagę informacji, które znajdą z BIK. Zwiększy to szanse na otrzymanie pożyczki, jeśli nie jesteśmy pewni tego, czy możemy ją dostać.

Były dłużnik nie zawsze może spać spokojnie

Podobnie, jak w przypadku BIK, bazy dłużników należące do Biur Informacji Gospodarczej, również są podstawą do tego, by ocenić wiarygodność przyszłego pożyczkobiorcy. KRD, ERIF czy Infomonitor to bardzo popularne bazy i z pewnością słyszał o nich każdy, kto kiedykolwiek miał jakiś dług. Oczywiście ciężko jest długu nie zauważyć i prawdopodobnie wiemy o wszystkich swoich należnościach, spłaconych lub niespłaconych.

Jeśli jednak kiedykolwiek w przeszłości mieliśmy długi i je spłaciliśmy, mimo wszystko warto zajrzeć również i do tych rejestrów. Wierzyciel ma bowiem obowiązek usunąć negatywny wpis w ciągu 14 dni od uregulowania należności, ale nie zawsze to zrobi. Trzeba przy tym wiedzieć, że informacja o długu nie zniknie automatycznie. Zawsze warto więc sprawdzić, czy wszystkie informacje w rejestrze zgadzają się ze stanem faktycznym.

Pamiętajmy, że o ile pożyczka bez BIK jest produktem dość popularnym i dostępnym u wielu wiarygodnych pożyczkodawców, to pożyczka dla dłużników jest już produktem naprawdę rzadko spotkanym i najczęściej wymaga dodatkowego zabezpieczenia, np. poręczenia. Tym bardziej bolałaby niezawiniona odmowa, jeśli wpis w KRD wynikałby z błędu wierzyciela i nieprawdziwej informacji dotyczącej spłaconego długu.

Oblicz swoją zdolność kredytową – to proste

Algorytm pozwalający obliczyć zdolność kredytową jest sprawą indywidualną każdego pożyczkodawcy i właściwie nigdy nie jest jawny. Samodzielnie możemy jednak obliczyć swoje szanse na otrzymanie pożyczki, a przynajmniej wyliczyć wolne środki, które moglibyśmy przeznaczyć na spłacenie zobowiązania. W tym celu można skorzystać z prostego wzoru arytmetycznego. Może on wyglądać następująco:

zdolność kredytowa = miesięczny dochód netto – (miesięczne stałe wydatki + zobowiązania + koszty utrzymania x liczba osób w gospodarstwie domowym)

Dobrze pamiętać, że firmy pożyczkowe jako źródło dochodu traktują każdy wpływ, również rentę, emeryturę, czy świadczenia socjalne. Mogą to być również wpływy okresowe, czy pochodzące z pracy dorywczej – jeśli liczymy na pożyczkę pozabankową, musimy pamiętać o tym w wyliczeniu swojej zdolności kredytowej. Jeśli po takich kalkulacjach zostanie nam jeszcze pewna suma pieniędzy, to świetnie – im jest ona większa, tym większe prawdopodobieństwo tego, że pożyczka zostanie nam udzielona.

Zastanówmy się także nad tym, czy nasza ogólna sytuacja finansowa świadczy na naszą korzyść. Pożyczkodawcy chętnie patrzą także na parametry pozadochodowe, takie jak wiek, wykształcenie status zatrudnienia, duży staż pracy u jednego pracodawcy, posiadanie mieszkania na własność i samochodu. Jeżeli spełniamy kilka z tych kryteriów, nasz szanse na otrzymanie pożyczki wzrosną.

Skorzystaj z usług pośrednika pożyczkowego

Niepewność pozytywnego rozpatrzenia wniosku pożyczkowego i otrzymania finansowania może zostać rozwiana przez skorzystanie z usług oferowanych przez internetowego pośrednika pożyczkowego. Sam proces otrzymania pożyczki przebiega dokładnie tak samo, jak i w innych przypadkach – wniosek składamy przez stronę internetową pośrednika, otrzymujemy decyzję pożyczkową, a następnie weryfikujemy swoją tożsamość i podpisujemy umowę. Nie musimy przy tym wnosić żadnych dodatkowych opłat, ponieważ pośrednik otrzymuje wynagrodzenie za każdą udzielone zobowiązanie od pożyczkodawcy, nigdy od klienta.

Dlaczego jest to rozwiązanie korzystne? Pośrednik pożyczkowy doskonale zna wszystkie warunki przyznawania pożyczek i, znając sytuację finansową wnioskującego, skieruje jego wniosek tam, gdzie najprawdopodobniej to zobowiązanie zostanie udzielone. Takie firmy uzyskują skuteczność mocno zbliżającą się do 100%. Jest to przy tym rozwiązanie bezpieczne – w końcu pośrednik (np. Solcredit) ma umowy podpisane z naprawdę wiarygodnymi pożyczkodawcami. Także tymi, których można znaleźć w czołówce rankingu pożyczkowego.

Autor: Emilia Rudzka

Biografia: Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Copywriter z kilkuletnim doświadczeniem. Kreatywna dusza, która mocno stąpa po ziemi, ceniąc sobie rzetelność informacji. Robię to, co lubię i sprawia mi przyjemność — piszę dla swoich Czytelników. Stale się rozwijam, zdobywając nowe umiejętności oraz poszerzając swoje horyzonty. W wolnym czasie najchętniej siadam na rower i podążam przed siebie lub uciekam na łono natury, oddając się górskim wędrówkom.