1. Chwilówki online
  2. >
  3. Porady
  4. >
  5. Ministerstwo Sprawiedliwości ujawniło projekt ustawy antylichwiarskiej

Ministerstwo Sprawiedliwości ujawniło projekt ustawy antylichwiarskiej

dużo pieniędzy

W lichwiarskie praktyki uderza nowy projekt ustawy, przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Ma on w zamierzeniu chronić konsumentów, zaostrzając warunki pożyczania pieniędzy, ale w konsekwencji może oznaczać zniknięcie firm pożyczkowych z rynku.

Państwo uderza w lichwiarskie pożyczki

Nie dalej jak w marcu weszły w życie nowe ograniczenia pozaodsetkowych kosztów kredytu, zwane ustawą antylichwiarską, a 8 grudnia opublikowany został kolejny projekt, regulujący warunki pożyczek. W zamierzeniu ustawodawców, projekt uderzać ma w „patologię udzielania pożyczek o charakterze lichwiarskim”. Ustawa uściśla definicję lichwiarskiego charakteru pożyczki, ściśle określając prawnie dopuszczalne limity kosztów, ponoszonych przez pożyczkobiorcę.

Limity, czyli ile może zarobić pożyczkodawca

Do istniejącej już maksymalnej wysokości oprocentowania, ustawodawcy dorzucili również limity na dodatkowe prowizje i opłaty. Obecnie limity te wynoszą nie więcej niż 25 procent kwoty kredytu plus 30 procent kwoty za każdy rok trwania umowy, a całkowita suma kosztów nie może przekroczyć 100 procent pożyczanej kwoty. Zgodnie z nową ustawą, limit wynosić ma nie więcej niż 10 procent kwoty kredytu, powiększony o 10 procent kwoty za każdy rok obowiązywania umowy. Całkowitą sumę kosztów ograniczono do 75 procent pożyczonej sumy.

Informacja dla klienta przede wszystkim

Ograniczona ma być również suma zabezpieczenia roszczeń związanych z udzieleniem pożyczki. Limitowana będzie do kwoty, która odpowiada wartości świadczenia pieniężnego, zwiększonego o maksymalne odsetki, naliczone za czas określony w umowie i wydłużony o 6 miesięcy. Przed udzieleniem klientowi pożyczki i innych tego typu świadczeń, pożyczkodawca będzie musiał spełnić ustawowe obowiązki informacyjne, między innymi określić jednoznacznie odsetki, koszty pozaodsetkowe oraz RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania). Ten zapis dotyczyć będzie także transakcji między osobami fizycznymi, na przykład członkami rodziny.

Kara za lichwę? Nawet więzienie

Ministerstwo zamierza surowo obchodzić się z łamiącymi postanowienia ustawy firmami. Projekt zapowiada surowe kary dla pożyczkodawców, żądających nadmiernie wysokich świadczeń od klientów. Nierespektowanie wyżej wymienionych limitów grozić ma karą pozbawienia wolności od 3 do 5 lat więzienia. Eksperci spodziewają się, że ustawa może mocno uderzyć w rynek pożyczkowy – nie tylko w firmy dopuszczające się nagannych praktyk, ale też zupełnie uczciwych przedsiębiorców.

Ustawa antylichwiarska – koniec branży pożyczkowej?

Niektóre bankowe oferty pożyczek, które można znaleźć na rynku nie mieszczą się w ustawowych limitach. Podobnie jest z propozycjami zdecydowanej większości firm pożyczkowych, zwłaszcza działających w internecie i oferujących szybkie pożyczki. Wprowadzenie ustawy antylichwiarskiej może spowodować wręcz upadek całej branży ekspresowych pożyczek. Spodziewany jest także znaczny spadek liczby udzielanych kredytów.

Autor: Emilia Rudzka

Biografia: Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Copywriter z kilkuletnim doświadczeniem. Kreatywna dusza, która mocno stąpa po ziemi, ceniąc sobie rzetelność informacji. Robię to, co lubię i sprawia mi przyjemność — piszę dla swoich Czytelników. Stale się rozwijam, zdobywając nowe umiejętności oraz poszerzając swoje horyzonty. W wolnym czasie najchętniej siadam na rower i podążam przed siebie lub uciekam na łono natury, oddając się górskim wędrówkom.