1. Chwilówki online
 2. >
 3. Porady
 4. >
 5. Pożyczka na start: jak sfinansować swoją działalność gospodarczą?

Pożyczka na start: jak sfinansować swoją działalność gospodarczą?

Pożyczka na start: jak sfinansować swoją działalność gospodarczą?

Działalność gospodarcza to ciężki kawałek chleba. Wie to każdy, kto zdecydował się na pracę „na swoim”. Problemem jest nie tylko zdobycie rynku zbytu dla swoich usług lub produktów, ale również to, że zakup niezbędnych towarów czy sprzętów to duży wydatek, zwłaszcza na początku swojej przygody z biznesem. Często okazuje się, że na sam start własnej firmy trzeba przeznaczyć bardzo duże kwoty – nie każdy ma taką sumę lub chce przeznaczyć na to swoich oszczędności. Dlatego często młodzi przedsiębiorcy decydują się na pożyczkę pozabankową. Spójrzmy, jakie przeszkody stoją na drodze do innych form finansowania i gdzie przedsiębiorca może uzyskać atrakcyjną pożyczkę na start?

Kredyt bankowy – tak, ale pod pewnymi warunkami

Uzyskanie kredytu bankowego, kiedy prowadzi się działalność gospodarczą, jest bardzo trudne. Większość instytucji bankowych, nawet przy udzielaniu kredytów inwestycyjnych, wymaga, by działalność gospodarcza była prowadzona zazwyczaj od przynajmniej 12 miesięcy, rzadziej dopuszczalne jest 6 miesięcy. To bardzo dużo, zwłaszcza jeśli wydatki na działalność są konieczne, by w ogóle przynosiła ona jakiekolwiek zyski.

Niestety, bankowe kredyty na start są raczej rzadkością i niewiele placówek udzieli kredytu już od pierwszego dnia działalności. Mimo wszystko można taki kredyt znaleźć i to nawet taki, który przewiduje 6-miesięczny okres karencji (czyli odroczenia spłaty kredytu) – taka oferta dostępna jest na przykład w banku PKO BP. Jest jednak pewien haczyk. Bank arbitralnie decyduje o tym, komu przyznać pożyczkę, a komu nie. Nie ma tak naprawdę konkretnych, wyrażonych liczbowo lub kwotowo warunków, a podstawą udzielenia kredytu jet biznesplan. Bank decyduje, czy inwestycja w tę konkretną działalność jest opłacalna i czy można liczyć na konkretne zyski. Jeżeli coś się mu nie spodoba, z pewnością odmówi finansowania i będzie to częsty przypadek.

Może dotacja?

Dotacje przyznawane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego lub Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój i zarządzane przez Urząd Pracy mają jedną, bardzo dużą zaletę: są bezzwrotne, jeśli utrzyma się działalność przez przynajmniej rok i mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Nie będą jednak dostępne dla wszystkich. W pierwszej kolejności przyznawane są osobom trwale pozostającym bez pracy, o niskich kwalifikacjach, niepełnosprawnych i osobom po 50 roku życia. Dodatkowo liczba takich dotacji jest dość ograniczona.

Pożyczka pozabankowa na start dla firm – jakie są warunki jej otrzymania?

Pożyczki pozabankowe na start z reguły podlegają znacznie mniejszym ograniczeniom. Zwykle nie trzeba przedstawiać żadnych dokumentów, poza tymi podstawowymi, najczęściej nie jest też konieczny biznesplan i, co najważniejsze, pożyczki dla firm udzielane są już od pierwszego dnia działalności!

Oczywiście, pożyczki takie, jak przedstawione powyżej nie występują raczej w dużych kwotach, co jest dobre dla obu stron. Dla pożyczkobiorcy – bo może uzyskać pożyczkę szybko i bez formalności, a do tego nie będzie ona dla niego dużym obciążeniem, jeśli działalność gospodarcza nie wypali. Dla firmy pożyczkowej będzie to natomiast mniejsze ryzyko utraty kapitału. Jakkolwiek, jeśli potrzebuje się pożyczki w wysokiej kwocie, niestety mogą być wymagane:

 • zaświadczenia o niezaleganiu w ZUS i US (choć dostępne są również pożyczki na spłatę zaległości np. Fundusz Mikro);
 • zastaw;
 • poręczenie;
 • zeznanie podatkowe.

Z powyższych wymagań wynika, że w przypadku ubiegania się o duże kwoty, konieczne będzie prowadzenie działalności gospodarczej przynajmniej przez jakiś czas. Początkujący przedsiębiorcy muszą się więc zadowolić mniejszymi kwotami, ale za to na preferencyjnych warunkach.

Provident – Pożyczki dla Firm

Jedną z firm, która udzieli pożyczki już od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej jest Provident. Możemy tam pożyczyć nawet 15 tysięcy złotych do spłaty w ciągu 24 miesięcy. Jest to więc dogodny okres, by działalność stała się dochodowa i umożliwiała nie tylko spłatę pożyczki, ale też wygenerowanie zysków.

Co dodatkowo oferuje Provident?

 • możliwość podpisania umowy w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej;
 • indywidualną obsługę kierownika ds. relacji z klientami;
 • wygaśnięcie zobowiązania w przypadku śmierci pożyczkobiorcy;
 • gotówkę w 24 godziny;
 • minimum formalności;
 • możliwość spożytkowania pożyczki na dowolne wydatki związane z działalnością.

Wniosek o pożyczkę można złożyć internetowo lub zamówić wizytę domową i tam dopasować wszystkie szczegóły pożyczki. Podobnie może nastąpić również wypłata i spłata pieniędzy – osobiście przez pracownika Providenta lub przelewem na konto bankowe. Oczywiście konieczne jest udokumentowanie zarejestrowania działalności oraz niefigurowanie w rejestrach dłużników i brak zaległości w BIK.

Aasa dla Biznesu – sprawdzona marka

Aasa dla Biznesu również dedykowana jest osobom, które dopiero rozpoczęły działalność gospodarczą i poszukują środków na jej rozkręcenie. Dlatego w tej firmie pożyczkę otrzyma się już od pierwszego dnia prowadzenia działalności, a pożyczkę można wydać na cokolwiek, byleby było to związane z prowadzeniem firmy.

Sama pożyczka ma dokładnie takie same parametry, co pożyczka zwykła w Aasa – jest to maksymalnie 10 000 złotych do spłaty w ciągu 8-24 miesięcy. Oczywiście, aby otrzymać pożyczkę, nie można mieć żadnych zaległości w BIK czy zadłużenia – Aasa pożycza tylko odpowiedzialnym przedsiębiorcom. Dodatkowo należy przedstawić wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Na podobnych warunkach funkcjonuje również marka BOSS pożyczka, której Aasa jest właścicielem.

ProfiCredit

W ProfiCredit pożyczą zarówno nowi, jak i funkcjonujący już od jakiegoś czasu przedsiębiorcy, z tym że początkujący nie mogą pożyczyć więcej niż 6000 złotych. W zamian za to ProfiCredit oferuje proste i przejrzyste warunki oraz minimalne formalności polegające na dostarczeniu tylko podstawowego zestawu dokumentów, oraz możliwość spłaty pożyczki nawet w 24 ratach. Inną dogodnością jest załatwienie wszystkich formalności pożyczkowych z pomocą doradcy. Wystarczy zostawić swój numer telefonu i zamówić rozmowę. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, gotówka powinna trafić na konto przedsiębiorcy już następnego dnia.

Autor: Emilia Rudzka

Biografia: Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Copywriter z kilkuletnim doświadczeniem. Kreatywna dusza, która mocno stąpa po ziemi, ceniąc sobie rzetelność informacji. Robię to, co lubię i sprawia mi przyjemność — piszę dla swoich Czytelników. Stale się rozwijam, zdobywając nowe umiejętności oraz poszerzając swoje horyzonty. W wolnym czasie najchętniej siadam na rower i podążam przed siebie lub uciekam na łono natury, oddając się górskim wędrówkom.