1. Chwilówki online
  2. >
  3. Porady
  4. >
  5. Pożyczka pod zastaw samochodu w lombardzie czy w firmie pożyczkowej?

Pożyczka pod zastaw samochodu w lombardzie czy w firmie pożyczkowej?

Pożyczka pod zastaw samochodu w lombardzie czy w firmie pożyczkowej?

Szybkie finansowanie w wysokiej kwocie, zwłaszcza jeśli posiadamy negatywną historię kredytową lub jesteśmy zadłużeni, może być trudne do uzyskania. Przed takim pożyczkobiorcą będą wzbraniać się również instytucje pozabankowe, które promują odpowiedzialne pożyczanie, ale też obawiają się, że pożyczka udzielona takiej osobie nie zostanie oddana. Oczywiście, część tych instytucji zrozumie trudną sytuację wnioskodawcy i zgodzi się na udzielenie pożyczki bez BIK lub bez KRD, ale trudno w takim przypadku oczekiwać wygórowanej kwoty. Pożyczkami pozabankowymi, które mogą spełnić oczekiwania jednej i drugiej strony są pożyczki pod zastaw samochodu. Można ją uzyskać zarówno w instytucji pożyczkowej, jak i w lombardzie, oba sposoby zaś są równie popularne. Który jednak sprawdzi się lepiej?

Pożyczki lombardowe – czy warto z takich skorzystać?

Takie pożyczki znane są już od dawna, z racji tego, że funkcjonują właściwie na terenie całego kraju, a więc są bardzo szeroko dostępne. Można z nich skorzystać bez długiego i pracochłonnego szukania najlepszej oferty i po prostu skierować się do najbliższego lombardu – zwykle bywa tak, że warunki lombardowe w jednym mieście są bardzo do siebie podobne w różnych placówkach. Zaletami takich pożyczek jest również to, że dostaniemy je bardzo szybko i od ręki, bez zbędnych formalności wszystko możemy załatwić na miejscu. Poza tym nie trzeba posiadać żadnych dochodów, nie zostanie sprawdzona również wiarygodność kredytowa. Jedynymi dokumentami, który powinniśmy posiadać, jest dowód osobisty oraz dokument potwierdzający to, że rzeczywiście jesteśmy właścicielami samochodu. Takie pożyczki nie są jednak pozbawione wad – omówimy je w kolejnych paragrafach.

Na jaką kwotę mogę liczyć w lombardzie i w firmie pożyczkowej?

Niewątpliwą i największą zaletą pozabankowych pożyczek pod zastaw (nie tylko samochodu, ale również innych przedmiotów lub nieruchomości) jest fakt, że o ile zastawiane przedmioty mają odpowiednia wartość, mogą pomóc ich właścicielowi w uzyskaniu naprawdę wysokiej kwoty pożyczki, niedostępnej w ofertach chwilówek, a nawet długoterminowych pożyczek ratalnych. Za wysoką kwotą idzie także długi, kilkudziesięciomiesięczny okres finansowania. W obecnie funkcjonujących na rynku firmach możemy uzyskać:

  • Mogo – 45 tysięcy złotych/47 miesięcy
  • Autokapitał – 100 tysięcy złotych/48 miesięcy
  • Motopożyczka – 50 tysięcy złotych/60 miesięcy

Oczywiście, kwota pożyczki nie jest dowolna, ale musi zawierać się w określonej wartości procentowej samochodu. Pożyczki pozabankowe, w zależności of firmy oferują od 60 do 80% wartości pojazdu. Jest to wartość tak wysoka, gdyż ryzyko ponoszone przez firmę pożyczkową jest relatywnie niskie – zabezpieczenie finansowe stanowi samochód, więc mogą mieć pewność, że przynajmniej część długu zostanie spłacona. Będzie to z pewnością kwota procentowo większa niż ta, którą instytucja pożyczkowa może uzyskać, sprzedając dług firmie windykacyjnej.

Kwoty wypłacane przez lombardy będą mniejsze. W najlepszym przypadku możemy uzyskać nie więcej niż 40-50% wartości samochodu. Lombard sam tę wartość ustali na podstawie wypracowanych przez siebie wytycznych lub na za pomocą np. portali aukcyjnych, gdzie można sprawdzić ceny samochodów takiej samej klasy i w podobnym stanie. Pożyczka lombardowa może być jeszcze mniejsza w przypadku, gdy pożyczkobiorca jest zdesperowany i bardzo zależy mu na czasie.
Nie warto również liczyć na tak długi jak w firmie pożyczkowej okres finansowania, który wynosi 4-5 lat. Lombard zgodzi się na nie dłużej niż rok, choć taki okres również jest niezwykle rzadko spotykany. Zwykle jest to okres dużo, dużo krótszy, zawierający się nawet w 30 dniach.

Lombard a firma pożyczkowa – czy mogę używać samochodu?

Wszystkie firmy pożyczkowe, które udzielają samochodowych pożyczek online, zabierają samochód tylko w wypadku, w którym pożyczkobiorca notorycznie wstrzymuje się od spłaty pożyczki – przejęcie samochodu jest więc ostatecznością. Jeżeli pożyczkobiorca jest osobą sumienną i spłaca raty pożyczki regularnie, może cieszyć się samochodem przez cały okres finansowania. Co więcej – dalej jest jego większościowym właścicielem, posiadającym 51% udziałów. Przewłaszczenie na czas trwania umowy jest więc tylko częściowe. Trzeba się liczyć z tym, że w firmie pożyczkowej należy zostawić zapasową parę kluczyków do pojazdu, kartę pojazdu oraz kopię dowodu rejestracyjnego. W niczym jednak nie zakłóca to użytkowania.
Praktyka lombardów i autokomisów w tej kwestii bywa różna i zależy od konstrukcji umowy zastawu. Niektóre placówki mogą zgodzić się na użytkowanie, ale jest to raczej rzadkość. Najczęściej bywa tak, że samochód jest po prostu przez lombard przechowywany. Może to być wynajęte do tego miejsce (gdy lombard jest wielobranżowy) lub stanąć na własnym parkingu autokomisu. W taki przypadku w kliencie może rodzić się obawa o to, co będzie się dziać z takim samochodem. Nie ma pewności, czy zastanie pojazd w takim samy stanie, w jakim go zostawił. Może on być używany np. do jazd testowych autokomisów, mimo że nie może być im sprzedany.

W obu przypadkach należy zachować ostrożność

Widoczne na powyższych przykładach jest z pewnością to, że pożyczki lombardowe są zdecydowanie mniej korzystne niż pożyczki w firmie pozabankowej. Jednak obie formy to ryzyko dla pożyczkobiorcy, które będzie musiał wkalkulować w swoje możliwości finansowe. Trzeba pamiętać, że pospiech nie jest dobrym doradcą, szczególnie jeśli decydujemy się na pożyczkę lombardową.

Autor: Emilia Rudzka

Biografia: Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Copywriter z kilkuletnim doświadczeniem. Kreatywna dusza, która mocno stąpa po ziemi, ceniąc sobie rzetelność informacji. Robię to, co lubię i sprawia mi przyjemność — piszę dla swoich Czytelników. Stale się rozwijam, zdobywając nowe umiejętności oraz poszerzając swoje horyzonty. W wolnym czasie najchętniej siadam na rower i podążam przed siebie lub uciekam na łono natury, oddając się górskim wędrówkom.