1. Chwilówki online
 2. >
 3. Porady
 4. >
 5. Pożyczki dla samotnych matek. Na jaki rodzaj pomocy można liczyć?

Pożyczki dla samotnych matek. Na jaki rodzaj pomocy można liczyć?

Pożyczki dla samotnych matek. Na jaki rodzaj pomocy można liczyć?

Matki samotnie wychowujące dzieci to jedna z tych grup społecznych, która może napotkać większe trudności w uzyskaniu finansowania. Co więcej, zwykle samotni rodzice narażeni są na większe obciążenia finansowe, związane z samotnym zapewnieniem utrzymania swojego i dzieci. W nagłej potrzebie finansowej większość matek korzysta z długo- lub krótko terminowych pożyczek online. Dlaczego tak się dzieje?

Gdzie samotna matka może liczyć na kredyt?

Teoretycznie osoby samotnie wychowujące dzieci mogą ubiegać się o kredyt bankowy i niejednokrotnie z powodzeniem go dostają. Będzie to jednak sztuka dość trudna. Zdolność kredytowa takich matek jest dość ograniczona, co wynika z kilku czynników. Nade wszystko, do zdolności kredytowej małżeństwa liczone są ogólne dochody gospodarstwa domowego, do którego należą również zarobki małżonka, nawet jeśli nie będzie on kredytobiorcą. Szkopuł tkwi więc w tym, by zarobki tylko jednej osoby były na odpowiednio wysokim poziomie. Takim, by wszystkie miesięczne wydatki i zobowiązania pozwalały jeszcze na spłatę kredytu.

Nawet jeśli sytuacja finansowa samotnej matki będzie relatywnie dobra, nie zawsze bank spojrzy na nią przychylnym okiem. Kobieta samodzielnie wychowująca dzieci może zarabiać godnie, ale nie na podstawie umowy o pracę lub nie na czas nieokreślony. Poza tym, jeśli posiada więcej niż jedno dziecko, otrzymuje także świadczenie 500+, które może stanowić bardzo atrakcyjny dodatek do pensji, ale nie zostanie wliczony do analizy zdolności kredytowej.

Koronnym powodem odmowy kredytu bankowego jest najczęściej zły scoring punktowy w BIK, który jeśli wziąć pod uwagę zwykle trudną sytuację materialną samotnych matek, nie jest zjawiskiem niespotykanym.

Pożyczki dla samotnych matek – czy istnieją specjalne oferty?

Nie ma jeszcze specjalnie profilowanej oferty kierowanej konkretnie do samotnych matek. Nie ma też takiej potrzeby. Pożyczki pozabankowe z założenia dedykowane większości społeczeństwa i już na początku uwzględniają różne poziomy kondycji materialnej potencjalnych pożyczkobiorców. Zazwyczaj więc pożyczkodawcy mają na względzie, że ich klienci mogą nie mieć odpowiedniej zdolności kredytowej lub napotykać na wymienione wcześniej przeszkody. W te ramy wpisuje się także profil przeciętnej samotnej matki, nawet jeśli wziąć pod uwagę, że ich sytuacja finansowa może być bardzo różna.

Zdolność kredytowa samotnej matki a pożyczki online

Firmy pożyczkowe różnią się od instytucji bankowych nie tylko tym, że zdolność kredytowa ich klientów nie musi być tak wysoka. Co najważniejsze, mogą z nich skorzystać te osoby, które osiągają dochody w sposób niestandardowy, a nawet nieregularny. Ponadto do zdolności kredytowej wliczają się wszystkie miesięczne dochody, nie zależnie od źródła, z którego one pochodzą. Warunkiem jest, by było to źródło udokumentowane niekoniecznie stosownym zaświadczeniem, ale np. potwierdzeniem otrzymania przelewu bankowego, dało się zweryfikować jego nadawcę i naturalnie musi być legalne. Poza tym, aby móc liczyć na pożyczkę, samotna matka może przedstawić następujące rodzaje dochodów:

 • umowa o pracę na czas określony lub nieokreślony
 • umowa-zlecenie
 • umowa o dzieło
 • działalność gospodarcza
 • zasiłek dla bezrobotnych
 • zasiłek macierzyński
 • zasiłek chorobowy
 • zasiłek z MOPS
 • alimenty
 • świadczenie 500+

Pożyczki online są w większości pożyczkami bez zaświadczeń, a więc nie ma powodu, by do wniosku pożyczkowego dołączać skany odpowiednich dokumentów. Zwykle wystarczy oświadczenie oraz ewentualne potwierdzenie zarobków wyciągiem z konta, który zostanie pobrany w trakcie dokonywania weryfikacji tożsamości przez szybkie aplikacje. W szczególnych przypadkach, jeśli instytucja pożyczkowa będzie miała wątpliwości co do wniosku lub deklarowanej kwoty dochodów, może poprosić wnioskodawcę o przesłanie wyciągu z konta lub ustne potwierdzenie informacji zawartych we wniosku w rozmowie telefonicznej z pracownikiem firmy.

Samotna matka a pożyczki bez BIK?

Wszyscy pożyczkobiorcy, nie tylko matki samotnie wychowujące dzieci, jako priorytet w wyborze pożyczki traktują przede wszystkim koszt pożyczki. Będą więc celować w pożyczki najtańsze, które niestety będą dostępne tylko dla tych, którzy mają pozytywną historię w BIK. Udzielenie pożyczki osobom nieterminowo regulującym swoje zobowiązania lub zadłużonym obarczone jest sporym ryzykiem, które musi zostać w jakiś sposób zrekompensowane – w tym wypadku wyższymi kosztami.

Samotne matki nie muszą jednak obawiać się niebotycznego windowania cen. Jest to prawnie zabronione przez ustawę antylichwiarską, która zakazuje arbitralnego ustanawiania kosztów i wychodzenia poza pułap 25% kwoty pożyczki i 30% w skali roku od powstałej kwoty. Oznacza to, że różnice cenowe pomiędzy kosztami nie będą wynosić więcej niż kilka punktów procentowych.

Matki znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej mogą więc pożyczać bez obaw o to, że zostaną finansowo wykorzystane i spokojnie skorzystać z pożyczek bez BIK. Jako że niski scoring punktowy jest zmorą dużej liczby osób, są one coraz szerzej dostępne i bez trudu można je znaleźć, korzystając chociażby z porównywarki pożyczkowej. Uznanymi firmami, które udzielają takiego rodzaju finansowania, są między innymi LendOn, Ferratum, ExtraPortfel czy Wandoo.

Podwójna odpowiedzialność

Dla każdego pożyczkobiorcy najważniejsze powinno być zawsze bezpieczeństwo finansowe, tym bardziej powinny się tą maksymą kierować samotne matki, które odpowiadają również za bezpieczeństwo swoich pociech. Niezwykle ważne jest więc rozsądne korzystanie z chwilówek, dokładne czytanie umów pożyczkowych i wybór dobrej, rzetelnej firmy.

Autor: Emilia Rudzka

Biografia: Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Copywriter z kilkuletnim doświadczeniem. Kreatywna dusza, która mocno stąpa po ziemi, ceniąc sobie rzetelność informacji. Robię to, co lubię i sprawia mi przyjemność — piszę dla swoich Czytelników. Stale się rozwijam, zdobywając nowe umiejętności oraz poszerzając swoje horyzonty. W wolnym czasie najchętniej siadam na rower i podążam przed siebie lub uciekam na łono natury, oddając się górskim wędrówkom.