1. Chwilówki online
  2. >
  3. Porady
  4. >
  5. Pożyczki pozabankowe dla studentów 2017

Pożyczki pozabankowe dla studentów 2017

monety

W okresie maturalnym wszystkie osoby kończące szkołę skupiają się na zaliczeniu egzaminów na 100 procent i zasłużonym odpoczynku przez 4 kolejne miesiące. Ale od października trzeba będzie wyprowadzić się do innego miasta, zacząć studia i życie na swoim co nie jest ani łatwe, ani tanie. Niestety tylko część studentów będzie mogła liczyć na pomoc rodziny w tej kwestii. Poza tym część osób też niestety nie dostanie się na dzienne kierunki, więc będzie musiała dodatkowo płacić za studia niestacjonarne co jest ogromnym kosztem dla młodej osoby. Wiele osób zaczyna więc dorosłe życie od kredytu studenckiego. Ale co zrobić, gdy nasza rodzina nie jest w stanie nam podżyrować takiego kredytu? Pozostają pożyczki pozabankowe.

Koszty życia studenta

Koszty tak zwanego życia w obcym mieście są bardzo różne. Im większe miasto, tym koszty wyższe. Ale z drugiej strony w dużych miastach jest większy wybór akademików, mieszkań na wynajem czy nawet knajp, które oferują zniżki dla studentów. Trzeba jeszcze doliczyć koszty umeblowania nowego miejsca, zakup książek czy comiesięczne wydatki na dojazdy na uczelnię oraz kserokopie bez których żaden student się nie obejdzie.

Najpopularniejsze i zarazem najdroższe są studia w Warszawie. Warto wiedzieć, że akademik kosztuje od 280 do 670 złotych miesięcznie w zależności od uczelni, standardu pokoju oraz liczy osób w nim mieszkających. Z kolei cena wynajmu kawalerki to dobre 850 złotych i więcej plus media. Jeśli jednak wynajmie się mieszkanie w kilka osób koszt też będzie trochę niższy, ale nadal to więcej niż za akademik. Ponadto na uczelnie trzeba jeszcze dojeżdżać bilety miesięczne to wydatek nawet do 200 złotych, w zależności od liczby stref. Doliczyć trzeba jeszcze coś na jedzenie. Oszczędny wariant zakłada, że da się wyżyć za 500 złotych miesięcznie. Do tego od czasu do czasu trzeba pojechać do domu odwiedzić rodzinę, więc to może być kolejne 200 złotych na miesiąc w zależności, gdzie dokładnie się mieszka i jak często jeździ. Trzeba więc założyć, że student wyda minimum 980 złotych, jeśli będzie mieszkał w akademiku i nie jeździł do rodziny do nawet ponad 2 tysięcy miesięcznie żyjąc ze wszystkimi wygodami.

Ponadto przeprowadzając się do innego miasta trzeba często jeździć kilka razy z rzeczami albo wynająć nawet transport. To kolejne kilkaset złotych do wydania na start. Plus wynajmując mieszkanie, nawet wspólnie z innymi, trzeba zwykle zapłacić z góry kaucję w wysokości 1-3 miesięcznego czynszu. Zatem musimy mieć nie tylko przygotowane pieniądze na 1 miesiąc z góry, ale nawet na 4 miesiące opłat za wynajem mieszkania. Mając przed sobą takie wydatki na pewno każdy student pomyśli o otrzymaniu stypendium czy podjęciu pracy, ale to dopiero od października. A tymczasem część tych wydatków trzeba ponieść już we wrześniu.

Kredyt studencki

Aż cztery banki oferują kredyt studencki wypłacany w ciągu roku akademickiego. Są to PKO BP S.A., Bank PEKAO S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz SGB-Bank S.A. Wybór nie jest więc zbyt duży. Ponadto trzeba przedstawić dokumenty potwierdzające znajdowanie się na liści studentów lub potwierdzające udział w rekrutacji. Potrzebny jest też poręczyciel kredytu, najlepiej osoba z najbliższej rodziny i zaświadczenie o dochodach z poprzedniego roku. Warto wiedzieć, że jest tutaj też kryterium dochodowe. Maksymalny dochód na osobę w rodzinie (jednym gospodarstwie domowym) studenta nie może przekroczyć 2500 złotych. Dostawać za to można w formie miesięcznej raty od 400 do 1000 złotych. Zwykle spłata kredytu następuje po 2 latach od ukończenia studiów, a sam kredyt oprocentowany jest na 1,75%. Inaczej niż w wypadku innych kredytów tutaj nie dostaje się od razu całej kwoty, ale wypłaty miesięczne. Zatem nie jest to kredyt, który można wydać na przeprowadzkę i zaklimatyzowanie się w nowym mieście, a raczej dofinansowanie do tak zwanych kosztów życia w tym mieście.

Pożyczki pozabankowe

W Polsce jest wiele firm pożyczkowych, które chętnie pożyczają od 100 do 7500 złotych dla nowych klientów, ale niewiele z nich pożyczy pieniądze osobie młodej, poniżej 20-21 lat. Taką pożyczkę można dostać na zasadach ogólnych na przykład w Monedo Now wystarczy mieć 18 lat, aby móc wnioskować o kwotę z przedziału od tysiąca do 10 tysięcy złotych. Także internetowe Hapi Pożyczki udzielają dofinansowania osobom od 18 roku życia na kwotę nawet do 15 tysięcy złotych z okresem spłaty maksymalnie 36 miesięcy. Również Ferratum Bank udzieli pożyczki młodemu studentowi na kwotę od 1000 do 5000 złotych do spłaty w maksymalnie 24 miesiące.

Jednak istnieje też oferta dedykowana właśnie studentom. Taką pożyczkę ma Wonga. Można ją wydać na przeprowadzkę do miasta studenckiego albo na opłacenie studiów w trybie niestacjonarnym. Może się też przydać gdy trzeba będzie zapłacić na rzecz uczelni opłatę za powtarzanie przedmiotu czy kolejny egzamin. Z powodzeniem pieniądze z takiej pożyczki można też przeznaczyć po prostu na rachunki czy jedzenie. Wonga oferuje studentom krótkoterminową pożyczkę studencką, a spłacić ją może na przykład ze stypendium czy płatnego stażu. W tej opcji można pożyczyć za pierwszym razem do 1500 złotych z okresem spłaty 60 dni. Ale można też wnioskować o pożyczkę długoterminową, gdzie dostać można maksymalnie 3000 złotych, które będziemy spłacać w 12 ratach. W wypadku pożyczki krótkoterminowej jedynym jej kosztem będzie opłata weryfikacyjna w wysokości 10 zł. Biorąc pożyczkę długoterminową jej koszt będzie zależny od wysokości pożyczki oraz wybranego okresu spłaty.

Jak dostać taką pożyczkę?

Wniosek o pożyczkę można wypełnić na stronie internetowej firmy pożyczkowej. We wniosku należy podać wszystkie dane między innymi z dowodu osobistego, podać numer konta bankowego czy też podpisać zgodę na przetwarzanie danych osobistych i sprawdzenie bazy BIK oraz baz wchodzących w skład BIG, ale firma pożyczkowa mogła sprawdzić czy nie mamy na przykład zaległości w spłacie rachunków, innych pożyczek czy nawet długów za niezapłacony mandat karny. Po akceptacji wniosku, wpłaceniu opłaty weryfikacyjnej na podany numer konta otrzymuje się umowę, najczęściej na podany wcześniej e-mail. Po akceptacji umowy pieniądze z pożyczki wpływają na podany numer konta. Zdarza się, że cała procedura trwa nawet 15 minut, ale wszystko zależy od tego ile ogólnie było złożonych wniosków tego dnia oraz jak szybko firma dostanie raport z baz dłużników i BIK.

Spłata pożyczki również jest niezwykle łatwa. W procesie składania wniosku zostało utworzone konto klienta na stronie firmy pożyczkowej. Wystarczy się na nie zalogować i zlecić przelew przez szybkie płatności, aby zapłacić ratę. Bardzo ważne jest, aby zrobić to w wyznaczonym w umowie terminie. Jeśli z góry wiemy, że będzie to niemożliwe najlepiej jest wybrać płatne przedłużenie terminu spłaty, ale nie unikać zobowiązania i kontaktu z instytucją pożyczkową.

Autor: Emilia Rudzka

Biografia: Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Copywriter z kilkuletnim doświadczeniem. Kreatywna dusza, która mocno stąpa po ziemi, ceniąc sobie rzetelność informacji. Robię to, co lubię i sprawia mi przyjemność — piszę dla swoich Czytelników. Stale się rozwijam, zdobywając nowe umiejętności oraz poszerzając swoje horyzonty. W wolnym czasie najchętniej siadam na rower i podążam przed siebie lub uciekam na łono natury, oddając się górskim wędrówkom.