1. Chwilówki online
 2. >
 3. Porady
 4. >
 5. Premia za polecenie pożyczki – gdzie można ją otrzymać?

Premia za polecenie pożyczki – gdzie można ją otrzymać?

Premia za polecenie pożyczki – gdzie można ją otrzymać?

Każdy klient jest na wagę złota. Wiedzą o tym nie tylko osoby sprzedające swoje towary i usługi, ale także sektor finansowy. Stąd też pojawiają się coraz szerzej zakrojone programy lojalnościowe i akcje marketingowe. Ten trend nie ominął również firm pożyczkowych, próbujących różnymi kanałami dojść do nowicjuszy, którzy jeszcze nie mieli styczności z tą formą pożyczania. Bezpośrednie bonifikaty finansowe dla pożyczkobiorców za polecenie tego produktu znajomym to jeden ze sposobów na to, by „wilk był syty i owca cała”.

Jak mogę zarobić na pożyczce?

Pieniądze za polecenie pożyczki nie są jeszcze najpopularniejszym typem programu lojalnościowego. Co prawda, pojawiają się już od dawna, ale raczej w ramach krótkich, okresowych promocji. Najczęściej nagrodą za powtórne skorzystanie z usług pożyczkodawcy jest po prostu większa dostępna kwota pożyczki lub dłuższy okres spłaty – i dotyczy zarówno pożyczek, jak i chwilówek na raty. Trudno jednak przyjąć, że jest to z punktu widzenia pożyczkobiorcy zarobek lub zysk.

W pewnym sensie takim zarobkiem będzie jednak możliwość zmniejszenia kosztów pożyczki internetowej. Przy wielokrotnym, cyklicznym pożyczaniu, niekiedy można cieszyć się nawet 50-procentowym upustem, a czasem również i bezpłatną pożyczką, np. w firmie Szybka Gotówka w promocji „Co 5. pożyczka za darmo”. To jest już widocznie odczuwalne w portfelu i, jeśli pożyczamy często, korzyść jest obopólna. Z taką praktyką można spotkać się między innymi w firmach Wonga, NetCredit czy Provident. Nie zawsze jest to usystematyzowane, a zmniejszenie prowizji nie musi przebiegać według ustalonego wcześniej regulaminu. W niektórych przypadkach, jeśli pojawi się możliwość promocyjnej pożyczki, pożyczkobiorca zostanie o tym poinformowany indywidualnie.

W jakich firmach możemy otrzymać pieniądze za polecenie pożyczki?

Jeszcze niezbyt wiele firm stawia na polecanie pożyczek. W większości skupiają się one na zachęcaniu do wielokrotnego pożyczania lub prowadzeniu działalności edukacyjnej, za którą również można zbierać punkty. Niemniej jednak nie trzeba uciekać się do szukania wśród pożyczkodawców nowych lub niesprawdzonych. Wręcz przeciwnie – takie promocje stosują w większości pożyczkodawcy, którzy mają ugruntowaną pozycję na rynku. Sprawia to, że proceder polecenia pożyczki jest nie tylko bezpieczny, ale też większe jest prawdopodobieństwo tego, że nasz znajomy zdecyduje się na zaciągnięcie zobowiązania, a my zarobimy pieniądze. Z tej możliwości możemy skorzystać w firmach:

 • Vivus. Ta firma prowadzi program „zarabiaj z Vivus”, dzięki któremu możemy zyskać 30 złotych za każde polecenie, które zakończy się przyznaniem pożyczki znajomemu. Miesięcznie ze swojego konta klienta możemy wysłać aż 200 zaproszeń (co po prostej kalkulacji może nam przynieść 6000 złotych – o ile oczywiście mamy aż tylu znajomych).
 • Via SMS. Za polecenie pożyczki w Via SMS możemy zyskać każdorazowo nawet 50 złotych. W zamian za większą kwotę bonifikaty musimy jednak liczyć się z mniejszą ilością miesięcznie wysyłanych zaproszeń. Tych jest „tylko” 30.
 • Szybka Gotówka. Premia za polecenie pożyczki w Szybka Gotówka wynosi 40 złotych. Nie trafi ona jednak bezpośrednio na konto bankowe klienta, ale będzie to zaliczone a conto kolejnej pożyczki.
 • MoneyMan. Pożyczając w MoneyMan, nie polecimy pożyczki za pieniądze, ale za punkty. Ich kumulacja pozwoli na obniżenie kosztów prowizji następnej zaciągniętej pożyczki.

Jak możemy polecać pożyczki znajomym?

Firma pożyczkowa, która prowadzi taki program, może umożliwić polecanie na różnoraki sposób. Może to być:

 • wysłanie zaproszenia mailowego do znajomego bezpośrednio ze swojego konta klienta w serwisie pożyczkowym;
 • skorzystanie ze specjalnie utworzonego w tym celu formularza.

Niezależnie od sposobu, z którego skorzystamy, nasz znajomy otrzyma imienną, kierowaną wyłącznie do niego wiadomość e-mail. Zawarty zostanie w niej link, który po kliknięciu przeniesie potencjalnego pożyczkobiorcę na stronę internetową firmy pożyczkowej. W ten sposób będzie mógł od razu złożyć wniosek pożyczkowy (ale najlepiej po dokładnym zapoznaniu się z ofertą oraz kosztami pożyczki!). Pamiętajmy jednak, że pieniądze za polecenie otrzymamy tylko, jeśli:

 • proces pożyczkowy naszego znajomego zakończy się sukcesem – w takim samym stopniu, jak standardowo, zostanie zbadana jego zdolności kredytowa oraz informacje na jego temat w bazach BIK i rejestrach dłużników;
 • znajomy nie korzystał jeszcze z usług tego konkretnego pożyczkodawcy (i dotyczy to również marek należących do jednej firmy);
 • znajomy poprawnie zaciągnie pożyczkę wyłącznie za pomocą wysłanego do niego linka;
 • jesteśmy pożyczkobiorcą, który z powodzeniem zaciągnął i w terminie spłacił już co najmniej jedną pożyczkę – nie jest to promocja dostępna nowym klientom.

Czy warto polecać pożyczkę?

Polecenie pożyczek nie jest obarczone żadną formą przymusu. Nie jest to także promocja, z której skorzystanie zobowiązywałoby klienta to jakichkolwiek kroków w przyszłości – nie ma konieczności równoczesnego ze znajomym zaciągnięcia pożyczki. Najbardziej opłacalne będzie rzecz jasna skorzystanie z opcji, która gwarantuje bezpośrednią wypłatę pieniędzy na konto klienta, a nie zaś zniżkę na pożyczkę kolejną.

Nie sprowokuje to sytuacji, w której pożyczkobiorca wcale nie zamierza wnioskować po raz wtóry, ale w pewnym sensie czuje, że aby coś zyskać, musi to zrobić. Jeśli spojrzeć na to od strony korzyści, można uznać, że takie rozwiązanie zadowoli wszystkie strony transakcji. Pożyczkodawcę, bo zyska nowego klienta, być może niejednorazowego. Pożyczkobiorcę, bo – co oczywiste – zyska dodatkową gotówkę, a znajomego – bo skorzysta z pożyczki, która już została sprawdzona w praktyce.

Autor: Emilia Rudzka

Biografia: Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Copywriter z kilkuletnim doświadczeniem. Kreatywna dusza, która mocno stąpa po ziemi, ceniąc sobie rzetelność informacji. Robię to, co lubię i sprawia mi przyjemność — piszę dla swoich Czytelników. Stale się rozwijam, zdobywając nowe umiejętności oraz poszerzając swoje horyzonty. W wolnym czasie najchętniej siadam na rower i podążam przed siebie lub uciekam na łono natury, oddając się górskim wędrówkom.