1. Chwilówki online
  2. >
  3. Porady
  4. >
  5. Wcześniejsza spłata kredytu a zwrot opłat

Wcześniejsza spłata kredytu a zwrot opłat

pożyczka do ręki

Wielu klientów banków oraz firm pożyczkowych nie wie, że po wcześniejszym spłaceniu zobowiązania może domagać się zwrotu części kosztów. Niechętnie o takiej możliwości przypominają kredytodawcy, dlatego głos w tej sprawie postanowił zabrać Rzecznik Finansowy i UOKiK.

Czasami zaciągając kredyt, czy pożyczkę dochodzi do sytuacji, że w trakcie jej spłaty mamy środki, aby uregulować całe zobowiązanie. Wcześniejsza spłata oznacza nie tylko oszczędność w postaci odsetek od kolejnych rat, ale także bank, czy firma pożyczkowa powinna nam zwrócić część kosztów prowizji oraz ubezpieczenia.

W praktyce firmy i instytucje bardzo niechętnie oddają pieniądze z tego tytuły swoim klientom – o czym świadczy ilość skarg do Rzecznika Finansowego. Od początku istnienia urzędu, do października 2015 roku na banki oraz pozabankowe instytucje pożyczkowe wpłynęło ok. 500 skarg, z czego ok. 100 dotyczyło nieadekwatnego zwrotu pieniędzy za wcześniejsze uregulowanie kredytu.

A obowiązku rozliczenia kosztów za wcześniejszą spłatę, mówi ustawa o kredycie konsumenckim. W związku z powyższym głos zabrał Rzecznik Finansowy i UOKiK, które chociaż nie mają (cytat za stanowiskiem powyższych organów):

kompetencji do wykładni przepisów prawa powszechnie obowiązującego, stąd prezentowane stanowisko należy odczytywać jako istotną wskazówkę interpretacyjną dla uczestników rynku finansowego.

To dobry znak dla wszystkich konsumentów, którzy zaciągnęli kredyt lub pożyczkę w banku lub pozabankowej instytucji pożyczkwej. Teraz będziemy mogli jeszcze śmielej prosić o zwrot należnych nam pieniędzy.

Mamy również nadzieję, że powyższe stanowisko do serca wezmą sobie pożyczkodawcy i kredytodawcy.

Dlatego, jeśli spłaciliście wcześniej swoje zobowiązanie domagajcie się od banku lub pozabankowej instytucji pożyczkowej zwrotu proporcjonalnych należności!

Autor: Emilia Rudzka

Biografia: Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Copywriter z kilkuletnim doświadczeniem. Kreatywna dusza, która mocno stąpa po ziemi, ceniąc sobie rzetelność informacji. Robię to, co lubię i sprawia mi przyjemność — piszę dla swoich Czytelników. Stale się rozwijam, zdobywając nowe umiejętności oraz poszerzając swoje horyzonty. W wolnym czasie najchętniej siadam na rower i podążam przed siebie lub uciekam na łono natury, oddając się górskim wędrówkom.