1. Chwilówki online
  2. >
  3. Porady
  4. >
  5. Sprawdź, kto pytał o Twój PESEL w Krajowym Rejestrze Dłużników

Sprawdź, kto pytał o Twój PESEL w Krajowym Rejestrze Dłużników

laptop

Niedawno ujawniona kradzież danych kilku milionów osób z bazy PESEL wywołała zrozumiałe zaniepokojenie Polaków. Krajowy Rejestr Dłużników uspokaja i oferuje bezpłatną możliwość sprawdzenia, czy ktoś poszukiwał informacji o nas na podstawie naszego numeru PESEL. Możemy upewnić się też, czy nasze informacje osobiste nie padły łupem złodziei danych.

Dane osobiste są bardzo cenne – dosłownie

Takie dane, jak imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, PESEL, numer i seria dowodu osobistego są niezbędne do otrzymania kredytu, zaciągnięcia pożyczki lub dokonania zakupów na raty. Jeśli trafią do nieuprawnionych osób, mogą zostać wykorzystane w nieuczciwy sposób. Złodzieje danych, dysponując tymi informacjami są w stanie na nasze konto zaciągać zobowiązania, których spłacaniem zostaniemy sami obciążeni.

Dowiedz się, kto o Ciebie pytał w rejestrze dłużników

Aby uniknąć problemów z ewentualnym wykorzystaniem naszych danych, Krajowy Rejestr Dłużników zachęca w wydanym komunikacie do sprawdzania, czy ktoś o nie zapytywał. Banki, firmy pożyczkowe, operatorzy telefoniczni czy dostawcy internetu weryfikują swoich klientów w KRD, sprawdzając ich dotychczasowe zadłużenie. Ale by uzyskać te dane, muszą otrzymać pisemną ich zgodę. Jeśli ktoś pytał o nasze dane, a my nic na ten temat nie wiemy, to znaczy, że nasze dane są zagrożone i ktoś próbuje je bezprawnie wykorzystać.

Monitoruj, co się dzieje z Twoimi danymi

Krajowy Rejestr Dłużników oferuje konto w Serwisie Ochrony Konsumenta, pod adresem www.konsument.krd.pl. Wystarczy włączyć monitorowanie rejestru zapytań o siebie, by otrzymywać natychmiastowe powiadomienie mailowe bądź SMS-em o każdym zapytaniu o nasze dane. Umożliwi to niezwłoczny kontakt z poszukującą tych informacji firmą lub powiadomienie policji.

Złodzieje danych działają na wielką skalę

Konto w Serwisie Ochrony Konsumenta i korzystanie z niego jest zupełnie bezpłatne, dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo swoich danych, monitorując zapytania o nie w rejestrze długów. KRD podkreśla, że banki corocznie odkrywają 100 tysięcy przypadków prób wyłudzeń kredytów o wartości 250-300 milionów złotych na podstawie bezprawnie używanych, cudzych danych. Mamy możliwość, by zapobiec znalezieniu się wśród dotkniętych tym procederem osób.

Autor: Emilia Rudzka

Biografia: Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Copywriter z kilkuletnim doświadczeniem. Kreatywna dusza, która mocno stąpa po ziemi, ceniąc sobie rzetelność informacji. Robię to, co lubię i sprawia mi przyjemność — piszę dla swoich Czytelników. Stale się rozwijam, zdobywając nowe umiejętności oraz poszerzając swoje horyzonty. W wolnym czasie najchętniej siadam na rower i podążam przed siebie lub uciekam na łono natury, oddając się górskim wędrówkom.