1. Chwilówki online
  2. >
  3. Porady
  4. >
  5. Wakacje pożyczkowe. Jak je uzyskać i w jakich firmach?

Wakacje pożyczkowe. Jak je uzyskać i w jakich firmach?

Wakacje pożyczkowe. Jak je uzyskać i w jakich firmach?

Nie wszyscy wiedzą, że wakacje pożyczkowe to usługa, oferowana nie tylko przez banki, ale również przez pozabankowe instytucje finansowe. Na czym w praktyce polega, kto może z niej skorzystać i w jakich firmach jej szukać? Sprawdźmy.

Wakacje pożyczkowe to całkowite odroczenie spłaty zarówno kapitałowej, jak i odsetkowej części raty. Korzystając z wakacji kredytowych, możesz nie spłacać zaciągniętego zobowiązania nawet przez kilka miesięcy. Bez negatywnych konsekwencji ze strony firmy pożyczkowej.

Kiedy przydadzą się wakacje kredytowe?

Wakacje pożyczkowe okażą się nieocenionym wsparciem w przypadku przejściowych kłopotów finansowych, spowodowanych np. utratą pracy lub koniecznością sfinansowania nieplanowanych, wysokich wydatków. Dzięki zawieszeniu spłaty rat Twój budżet odetchnie z ulgą, a Ty unikniesz negatywnych konsekwencji, wynikających z opóźnień. Wiele osób, zwłaszcza tych, których budżet jest bardzo napięty, korzysta z wakacji kredytowych także… przed własnymi wakacjami. Zawieszenie rat kredytu pozwala im odłożyć niezbędne do sfinansowania urlopu środki. Co ważne, w większości firm z wakacji pożyczkowych będą mogły skorzystać jedynie osoby, które do tej pory regulowały raty pożyczki w terminie.

Co się dzieje z niespłaconymi ratami?

Jak nietrudno zgadnąć, raty, których z powodu wakacji pożyczkowych nie spłacisz i tak będzie musiał uregulować. Jedną z możliwych, stosowanych przez pożyczkodawców opcją jest przesunięcie w czasie obowiązku zwrotu środków i co za tym idzie wydłużenie okresu spłaty. Mówiąc prościej, jeśli Twoje wakacje pożyczkowe potrwają 3 miesiące, 3 niespłacone raty zostaną przesunięte „na koniec”. Zamiast spłacić pożyczkę do lipca, będziesz spłacał ją do października. Inną procedurą stosowaną przez instytucje finansowe jest zwiększenie kwoty pozostałych do spłaty rat przy zachowaniu pierwotnego okresu kredytowania.W praktyce oznacza to, że suma równa 3 kwocie niespłaconych rat, zostanie proporcjonalnie podzielona i doliczona do każdej pozostałej do spłaty.

Którzy pożyczkodawcy oferują wakacje pożyczkowe?

Wakacje pożyczkowe oferują obecnie:
• Zaplo
• Hapi Pożyczki
• Provident

Poniżej omówimy warunki, na jakich można skorzystać z wakacji pożyczkowych w każdej ze wskazanych wyżej firm.

Wakacje od spłat w Zaplo

Zaplo udziela pożyczek ratalnych w kwocie od 1000 do 10 000 zł. Spłatę pożyczki w Zaplo możesz rozłożyć nawet na 36 miesięcy. Pożyczkodawca, jako jeden z niewielu na rynku umożliwia swoim klientom przesunięcie terminu spłaty poszczególnych rat. Co ważne, po dokonaniu ponownej oceny zdolności kredytowej pożyczkobiorcy, pożyczkodawca ma prawo odmówić przesunięcia terminu spłaty raty. Przesunięcie terminu spłaty raty pożyczki wraz ze wszystkimi należnymi kosztami jest możliwe pod warunkiem uprzedniego uiszczenia na rzecz pożyczkodawcy prowizji za przesunięcie terminu spłaty w wysokości określonej w Tabeli Opłat i Prowizji. Obecnie jej wysokość wynosi 2,5 proc. całkowitej kwoty pożyczki Co ważne, w tytule przelewu bankowego powinieneś podać numer referencyjny pożyczki (widoczny w prawym górnym rogu umowy) i informację o przesunięciu terminu spłaty raty pożyczki zgodnie z komunikatem w wiadomości e-mail, który otrzymasz niezwłocznie po akceptacji przez pożyczkodawcę wniosku o wakacje pożyczkowe.

Wakacje pożyczkowe w Hapi Pożyczki

Hapi Pożyczki udziela pożyczek ratalnych w kwocie od 800 do 15 000 zł z okresem spłaty do od 3 do 36 miesięcy.
Dodatkowe środki w Hapi mogą otrzymać osoby, które:
• są pełnoletnie,
• posiadają stałe/regularne źródło dochodu, polskie obywatelstwo i dowód osobisty,
• korzystają z telefonu komórkowego i skrzynki mailowej oraz posiadają własny rachunek bankowy.

Hapi umożliwia przesunięcie terminu spłaty pożyczki, co stanowi niejako odpowiednik wakacji pożyczkowych. W zależności od długości okresu spłaty będziesz miał prawo do następującej liczby przesunięć:
• liczba rat do spłaty od 7 do 11 – 1 przesunięcie terminu;
• liczba rat do spłaty od 12 do 17 – 2 przesunięcia terminu;
• liczba rat do spłaty od 18 do 23 – 3 przesunięcia terminu;
• liczba rat do spłaty powyżej 24 – 4 przesunięcia terminu.

Każdorazowo klient może skorzystać z jednego przesunięcia terminu spłaty raty pożyczki.
Jeśli chcesz skorzystać z takiej możliwości, musisz powiadomić o tym pożyczkodawcę najwcześniej w następnym dniu po terminie spłaty 6. miesięcznej raty pożyczki. W przypadku przesunięcia terminu spłaty raty pożyczki ulegają odroczeniu.

Wakacje pożyczkowe w Providencie

Provident jest jedną z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych firm pożyczkowych w Polsce.
Sztandarowym produktem tego pożyczkodawcy są pożyczki z obsługą domową. Korzystając z usług Providenta pożyczysz od 300 do 15 000 zł, rozkładając spłatę nawet na 36 miesięcy.
Pożyczkę w Providencie może otrzymać osoba, która:
• ma co najmniej 18 lat;
• posiada stałe zameldowanie, poświadczone wpisem w dowodzie osobistym;
• ma polskie obywatelstwo;
• posiada stałe źródło dochodu.

Provident oferuje swoim klientom możliwość skorzystania z okresowej przerwy w spłacie, polegającej na odroczeniu terminu spłaty raty wynikającej z pierwotnego harmonogramu w wymiarze od 1 do 4 rat (dla pożyczki z ratą tygodniową) lub 1 raty dla (pożyczki z ratą miesięczną). Z takiej możliwości można skorzystać od 5 tygodnia po wzięciu pożyczki i po spłaceniu przynajmniej 4 rat (w przypadku pożyczki spłacanej w ratach tygodniowych) lub 2 rat (w przypadku pożyczki spłacanej w ratach miesięcznych). Co ważne, wnioskując o wakacje pożyczkowe, nie musisz podawać pożyczkodawcy przyczyny swojej decyzji.

Czy wakacje pożyczkowe są opłacalne?

Choć na wakacjach pożyczkowych z pewnością nie zarobisz, taka możliwość będzie istotnym wsparciem w przypadku utraty płynności finansowej. Zanim wybierzesz konkretną firmę pożyczkową, sprawdź więc nie tylko całkowity kosz finansowania, wymagania w stosunku do pożyczkobiorców oraz dostępne limity kwot, ale również warunki, towarzyszące „odpoczynkowi od rat”. Choć niektórych zdarzeń losowych nie sposób przewidzieć, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom oferowanym przez pożyczkodawców, można skutecznie zapobiec ich skutkom.

Autor: Emilia Rudzka

Biografia: Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Copywriter z kilkuletnim doświadczeniem. Kreatywna dusza, która mocno stąpa po ziemi, ceniąc sobie rzetelność informacji. Robię to, co lubię i sprawia mi przyjemność — piszę dla swoich Czytelników. Stale się rozwijam, zdobywając nowe umiejętności oraz poszerzając swoje horyzonty. W wolnym czasie najchętniej siadam na rower i podążam przed siebie lub uciekam na łono natury, oddając się górskim wędrówkom.