1. Chwilówki online
  2. >
  3. Porady
  4. >
  5. Wysokie koszty komunii – gdzie szukać pożyczki na ten cel?

Wysokie koszty komunii – gdzie szukać pożyczki na ten cel?

dziewczynka

W okresie pierwszych komunii świętych nie tylko dzieci się stresują całą uroczystością, ale też rodzice, na których spoczywa obowiązek zadbania o dziecko oraz zorganizowania całej uroczystości i podjęcie gości. Niestety jest to też bardzo wyczerpujący finansowo czas, ponieważ z roku na rok koszty organizacji komunii rosną, a poza tym wypada ona w okresie między świętami wielkanocnymi, po majówce, a przed wakacjami, więc budżet domowy może nie udźwignąć tego ciężaru bez pomocy. Dlatego coraz więcej osób sięga po pożyczkę w instytucji pożyczkowej na ten cel, aby cała uroczystość była elegancka, a dziecko dostało świetne prezenty.

Koszty zorganizowania pierwszej komunii świętej

Coraz częściej porównuje się koszty zorganizowania pierwszej komunii do kosztów zorganizowania wesela. Naprawdę nie jest to porównanie przesadne, ponieważ tak jak w wypadku wesela trzeba kupić odpowiednią sukienkę lub garnitur, ubranie komunijne, zarezerwować salę, opłacić catering dla gości czy też znaleźć przyjezdnej rodzinie nocleg. Do tego dochodzi jeszcze ozdobienie kwiatami kościoła, dzielone na rodziców, ozdobienie sali na uroczysty obiad a także koszt wynajęcie ładnego samochodu, który dziecko do komunii zawiezie. Zwykle koszty tej imprezy ponoszą rodzice, ale czasem i rodzice chrzestni partycypują w wydatkach, ponieważ są one nie małe. Nie bez znaczenia jest też polska zasada „postaw się a zastaw się” wedle której i komunia ma być na najwyższym poziomie, wystawnym przyjęciem dla rodziny. Dlatego też coraz więcej osób musi wspomóc się pożyczką.

Wydatki konieczne

Aby obliczyć wszystkie koszty trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę liczbę gości, bo to obiad komunijny będzie kosztował najwięcej. Urządzając go w wynajętej sali trzeba się liczyć z kosztem 100-150 złotych za osobę. Z kolei w lokalnych restauracjach z wcześniej przygotowanym menu może to być cena niższa do 100 złotych za osobę. Jednak zapraszając na przykład 20 osób będzie to 2000-3000 złotych wydane na sam obiad. A jeszcze trzeba zadbać o wygląd dziecka. Chłopięce garnitury i eleganckie buty to wydatek około 500 złotych. Z kolei strój dla dziewczynki może kosztować nawet dwa razy tyle. Ponadto niektóre dzieci idą do komunii w albach, które kosztują około 150 złotych, a dopiero potem są przebierane w garnitury czy eleganckie sukienki. Oczywiście dziecko trzeba też posłać do fryzjera. Strzyżenie chłopca to średnio 20 złotych, ale uczesanie dziewczynki może kosztować nawet 10 razy tyle. Coraz modniejsze jest też robienie manicure i makijażu dla dziewczynek co kosztuje kolejne 100 złotych.

Nie można też zapomnieć o wydatkach na dewocjonalia jak książeczka, różaniec, świeca czy złoty medalik z łańcuszkiem. Za odprawienie mszy, dekoracje kościoła czy jego przygotowanie również trzeba będzie zapłacić. Warto też to wydarzenie uwiecznić, a więc trzeba zatrudnić jeszcze fotografa i kamerzystę. Nie wolno też zapominać o opłacie dla organisty, który przygotuje odpowiednią oprawę muzyczną w kościele.

Prezenty dla dziecka

Kolejny duży koszt to same prezenty dla dziecka. Dzisiaj nie wypada dać w kopertę mniej niż 1000 złotych, jeśli się jest rodzicem chrzestnym. Sami rodzice i dziadkowie również muszą jakiś prezent sprawić. Zazwyczaj są to urządzenie elektroniczne takie jak tablet, laptop czy smartfon. Każde z nich kosztuje od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, a więc z pewnością i na to przyda się kredyt. Sam koszty organizacji i prezentów to nawet 5000 złotych, które albo trzeba przez wiele miesięcy odkładać, albo trzeba gdzieś pożyczyć. Sprawa się komplikuje, jeśli nie mamy zdolności kredytowej w banku, ale i pozabankowe instytucje pożyczkowe mają odpowiednie oferty dla osób w potrzebie.

Jeśli zdecydujesz się na pożyczkę

Trzeba pamiętać o tym, że większość chwilówek udziela swoim nowym klientom pożyczki tylko do wysokości 2500 złotych, ale za to może to być pożyczka darmowa, bez dodatkowych kosztów, jeśli tylko oddamy ją w ciągu 30 dni. Jeśli jednak nie będziemy w stanie tego dokonać albo potrzebujemy większej kwoty warto rozpatrzyć wzięcie pożyczki długoterminowej, która zawsze będzie wiązała się z dodatkowymi kosztami, ale za to będzie można ją spłacać w niskich ratach nawet przez kilka lat na przykład do bierzmowania czy wydatków na studniówkę.

Szybkie pożyczki na niską kwotę

Na kwotę 2000 złotych bez trudu można znaleźć wiele ofert od firm pożyczkowych. W tym darmowe pożyczki, jeśli jest się nowym klientem instytucji pożyczkowej. Jest to zdecydowanie najlepsza opcja, jeśli liczymy, że koszty poniesione z organizacją pierwszej komunii świętej zwrócą nam się z kopert i pożyczkę będzie można oddać w ciągu 30, maksymalnie 60 dni, bo na takie terminy jest to oferta.

Na przykład w LendOn będzie można pożyczyć do 2500 złotych za pierwszym razem i oddać dokładnie tyle samo po miesiącu. Z kolei w Vivus można spotkać się z ofertą pożyczki aż do 3000 złotych dla nowych klientów, ale firma ta sprawdza BIK i inne bazy, więc niestety nie wszyscy dostaną pozytywną odpowiedź. Ofertę na 2000 złotych, które za darmo można pożyczyć na 61 dni ma z kolei firma Incredit. W firmie pożyczkowej Extra Portfel pożyczymy z kolei 2000 złotych bez dodatkowych kosztów na 45 dni. Natomiast w Wonga za koszt opłaty weryfikacyjnej 10 zł można pożyczyć za pierwszym razem do 1500 złotych, ale za to na 60 dni. A firma Pożyczkomat oferuje swoim nowym klientom do 1500 złotych za darmo i na 35 dni. Ponieważ oferty znacznie różnią się między sobą czasem spłaty warto dokładnie obliczyć czy faktycznie damy radę spłacić taką pożyczkę z komunijnych kopert.

Pożyczki długoterminowe

Bezpieczniejszą, ale niestety droższą opcją będą za to pożyczki ratalne. Te można spłacać nawet do 48 miesięcy, czyli całe 4 lata. Przez co miesięczna rata takiego zobowiązania nie będzie wysoka i nawet dość zwięzły domowy budżet sobie z nią poradzi.

W Zaplo można pożyczyć od 1000 do 10000 złotych ze spłatą od 3 do 24 miesięcy, ale prowizja zaczyna się tutaj od 32,5%. Z kolei w Monedo Now można pożyczyć kwotę z przedziału od 1500 do 10000 złotych do spłaty przez 6 do 24 miesięcy, a prowizja ustalana jest indywidualnie. Pożyczka Super Grosz to oferta, dla osób które chcą spłacać jeszcze niższe raty, kosztem dłuższego czasu spłaty. Pożyczyć można tu od tysiąca do 7 tysięcy złotych na czas od 2 do 48 miesięcy, podobnie jak w Monedo Now i tutaj prowizja ustalana jest indywidualnie. Najwięcej można pożyczyć w Hapi Pożyczki, gdzie można wnioskować o kwotę od 1500 do 15000 złotych z okresem spłaty od 3 do 36 miesięcy, a prowizja wynosi tutaj od 34%. Nie jest więc to duży koszt, a za kwotę maksymalną można wyprawić komunię marzeń dziecka i kupić mu nie jeden prezent.

Autor: Emilia Rudzka

Biografia: Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Copywriter z kilkuletnim doświadczeniem. Kreatywna dusza, która mocno stąpa po ziemi, ceniąc sobie rzetelność informacji. Robię to, co lubię i sprawia mi przyjemność — piszę dla swoich Czytelników. Stale się rozwijam, zdobywając nowe umiejętności oraz poszerzając swoje horyzonty. W wolnym czasie najchętniej siadam na rower i podążam przed siebie lub uciekam na łono natury, oddając się górskim wędrówkom.