1. Chwilówki online
  2. >
  3. Porady
  4. >
  5. Za dwa miesiące nowa regulacja dotycząca pożyczek

Za dwa miesiące nowa regulacja dotycząca pożyczek

dokument

Konsumenci będą bardziej chronieni przez prawo. Nowe przepisy mają przede wszystkim wyeliminować z rynku nieuczciwych pożyczkodawców, obniżyć koszty chwilówek oraz zapobiegać narastaniu długów pożyczkobiorców.

Trzy zmiany w pożyczkach

Najważniejsza dla konsumenta zmiana dotyczyć będzie kosztów pozaodsetkowych – wprowadzona zostaną maksymalne progi procentowe, których firmy pożyczkowe nie będą mogły przekroczyć. Kolejny zapis projektu dotyczyć będzie ograniczania opłat za wydłużanie czasu spłaty zobowiązania. Ustawodawcy chcą również ograniczyć zjawisko rolowania kredytów, to znaczy zaciągania pożyczki na spłatę poprzednich zobowiązań.

Samoregulacja w zakresie reklam

Interwencja ustawodawców to jedno, chęć samooczyszczenia branży pożyczkowej z nieuczciwych podmiotów to druga inicjatywa zmian w tym sektorze. Ruszyły prace grupy roboczej w ramach Kodeksu Etyki Reklamy. Mają one doprowadzić do wypracowania norm, które jasno będą informowały, czym jest reklamowany produkt. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów już wcześniej wysyłał sygnały, że przekaz reklamowy jest mylny bądź niezrozumiały dla przeciętnego odbiorcy.

Poprawa wizerunku firm pożyczkowych

Branżę pożyczkową czekają w tym roku zmiany: opisane wyżej regulacje antylichwiarskie, a także wprowadzenie podatku od instytucji finansowych. W dodatku banki zmieniły swoją narrację w stosunku do klientów poszukujących dodatkowej gotówki, którzy nie mają zdolności kredytowej, oferując im inne produkty, takie jak karty kredytowe, czy limity kredytowe na rachunkach osobistych. Wzrost konkurencji oraz negatywne postrzeganie całej branży skutkuje właśnie odśrodkową tendencją do wypracowania nowych jakości. Wszystko to jednak ma na celu zwiększenie zaufania klientów, a tym samym ich pieniędzy.

Klient wobec zmian

Nawet najbardziej restrykcyjne regulacje prawne nie ustrzegą jednak klientów, jeśli ci sami nie będą dbać o swoje interesy. Propozycje ustawowe mają doprowadzić do większego bezpieczeństwa konsumentów. Najlepiej jednak jest nie czekać na odgórne regulacje i rzetelnie sprawdzać oferty chwilówek. Powinno w tym celu korzystać się z porównywarek pożyczek, a także zaglądać na stronę internetową KNF, gdzie wyszczególnione są podmioty, których działanie budzi wątpliwości.

Autor: Emilia Rudzka

Biografia: Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Copywriter z kilkuletnim doświadczeniem. Kreatywna dusza, która mocno stąpa po ziemi, ceniąc sobie rzetelność informacji. Robię to, co lubię i sprawia mi przyjemność — piszę dla swoich Czytelników. Stale się rozwijam, zdobywając nowe umiejętności oraz poszerzając swoje horyzonty. W wolnym czasie najchętniej siadam na rower i podążam przed siebie lub uciekam na łono natury, oddając się górskim wędrówkom.